Base Coach of the week 6 – Paweł Klawender, Tychy Falcons

[vc_row][vc_column][vc_column_text]📣SHOWCASE COACH OF THE WEEK 6 – Paweł Klawender, Tychy Falcons[/vc_column_text][vc_single_image image=”5377″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]BASE: Opowiedz nam, jak rozpoczęła się Twoja przygoda z Futbolem.

PK: Wszystko zaczęło się od jednego treningu w 2007 roku w drużynie Silesia Miners. Potem założyłem drużynę Gliwice Lions, gdzie byłem trenerem do 2017 roku, cały czas grając na boisku na różnych pozycjach. Po 10 latach postanowiłem coś zmienić, zostać tylko trenerem bez martwienia się o boisko, finanse, sprzęt więc przeszedłem do drużyny Tychy Falcons. W między czasie został wybrany na asystenta trenera DL w reprezentacji Polski na Eurogames.

BASE: Kto jest dla Ciebie autorytetem i wzorem do naśladowania?`

PK: Nie mam żadnego idola czy trenera na którym bym się wzorował, dużo zawdzięczam trenerowi Mike’owi Latkowi, który bardzo mocno mnie nauczył.

BASE: Większość zespołów zatrudniło trenerów importujących w przeszłości. Co trzeba zrobić, aby było więcej polskich trenerów?

PK: O to trzeba było zapytać drużynę Kraków Kings, gdzie jest bardzo dużo polskich trenerów. Przez większość czasu spędzonego w Gliwicach byłem jedynym trenerem (później dołączył Marek Ganczaruk), zawodnicy przychodzili, odchodzili ale nikt nie chciał zostać czy to trenerem czy pomagać przy organizacji.

BASE: Uważamy, że ważne jest, aby więcej polskich graczy nadal pomagało i trenowało zespoły, w których grali jako zawodnicy. Pomoże to tylko w kontynuacji rozwoju tego sportu.

BASE: Futbol amerykański cały czas jest sportem rozwojowym. Czy jest coś, co może sprawić, że Polska będzie jedną z najlepszych lig w Europie?

PK: Aby futbol w Polsce był coraz lepszy (najlepszy) potrzeba dobrych trenerów oraz programu juniorskiego. Aby to zrealizować potrzeba pieniędzy, więc chyba potrzeba tylko pieniędzy…

Base: Zgodzilibyśmy się najbardziej z programem dla juniorów. Pieniądze są zawsze problemem. Teraz widać różnicę między zespołami z tego powodu.

BASE: Jako trener, czego oczekujesz od zawodników?

PK: Zaangażowanie, agresja (na boisku) i bycie „coachable”.

BASE: Wchodzicie w drugi sezon LFA. Czego potrzebujecie, aby poprawić z poprzedniego sezonu, aby być lepszym?

PK: W ataku musimy popracować nad linią ofensywną i to w aspekcie ochrony rozgrywającego jak i gry biegowej. W obronie na pewno musimy zwiększyć świadomość zawodników – muszą wiedzieć dlaczego mają stać 5 jardów od LOS a nie 8, dlaczego trenerzy wymagają takiej a nie innej techniki wtedy obrona będzie bardziej zdyscyplinowana. Na formacjach specjalnych się nie znam

BASE: Ostatnie pytanie na poziomie osobistym. Co jest dla Ciebie najważniejsze w życiu.

PK: Od 4 lat jest to moja córka, która ostatnio dość znacznie angażuje mnie w zabawę Kucykami Pony….

BASE: Bardzo dziękuję za poświęcenie czasu na rozmowę z nami. Życzymy Tobie i Twojemu zespołowi wielu sukcesów.

PK: Dziękuję[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *