Biało-czerwoni rozpoczynają walkę na The World Games!

Na ten dzień polscy futboliści czekali od kilku lat. To właśnie dzisiaj o godzinie 19 rozpocznie się pierwsze starcie Biało-czerwonych na światowych igrzyskach The World Games we Wrocławiu. Rywalem podopiecznych Brada Arbona będą Francuzi.

Na początek warto wspomnieć o tym, czym w ogóle jest impreza goszcząca do 30 lipca w stolicy Dolnego Śląska. Tegoroczne The World Games rozgrywane są już po raz dziesiąty. Całe wydarzenie ma być niejako zapleczem Igrzysk Olimpijskich, dlatego również odbywa się co 4 lata. Do Wrocławia zawitało około 3500 zawodników, rywalizujących w ponad 30 dyscyplinach, takich jak choćby sumo, ultimate frisbee, czy wspinaczka sportowa. Futbol amerykański nie należy do stałego programu TWG, lecz w tym roku, podobnie jak kickboxing, wioślarstwo halowe i żużel, możemy go oglądać jako „sport na zaproszenie”. Tym samym polscy futboliści w przypadku zajęcia miejsca na podium, nie będą wliczani do klasyfikacji medalowej, lecz krążki oczywiście dostaną. A zapewnić je sobie mogą już dzisiaj, gdyż w przypadku pokonania Francuzów, zapewnią sobie awans do finału, czyli co najmniej srebrny medal. Jeśli jednak nie uda się pokonać dziś „Trójkolorowych”, wtedy Biało-czerwonych będzie czekało starcie z przegranym znacznie silniejszej „na papierze” pary półfinałowej USA – Niemcy. Zarówno finał, jak i mecz o 3. miejsce zaplanowane są na poniedziałek, 24 lipca.

Skoro mowa już o medalach, warto zaznaczyć, iż polscy sportowcy wczoraj, w pierwszym dniu trwania igrzysk, wywalczyli pierwsze krążki. Dwa srebra wywalczyliśmy w sportowym ratownictwie wodnym – Alicja Tchórz zajęła drugie miejsce na 200 metrów, a na tej samej lokacie uplasowała się nasza męska sztafeta 4×50 metrów w składzie Cezary Kępa, Wojciech Kotowski, Adam Dubiel i Bartosz Makowski. Dzisiaj prócz rywalizacji futbolowej, wrocławscy kibice mogą śledzić również między innymi zmagania w fistballu, kręglach i jeździe na wrotkach.

Futbolowa reprezentacja Polski zgrupowanie rozpoczęła 2 lipca. W Cetniewie pojawiła się szeroka kadra, licząca 56 zawodników, z których po tygodniu wyłoniono ostateczny, 45-osobowy skład, który dwa dni temu zaprezentował się na Stadionie Miejskim na ceremonii otwarcia, a dzisiaj odśpiewa „Mazurka Dąbrowskiego” przed arcyważnym starciem z Francuzami. Ostatnie dni przed startem The World Games Biało-czerwoni spędzili natomiast w Oleśnicy, gdzie ostatecznie dopracowywali zagrywki i przygotowywali się do dzisiejszej potyczki półfinałowej. O sporym pechu może mówić choćby Jacek Wróblewski – zdaniem wielu największe odkrycie ubiegłorocznych meczów towarzyskich reprezentacji Polski. Running back Tychy Falcons zmaga się z kontuzją i swoich kolegów będzie mógł wspierać co najwyżej z trybun Stadionu Olimpijskiego. Godnie zastąpić Wróblewskiego może absolutny debiutant z Orzełkiem na piersi, Adam Skakowski, który gdy jego starszy kolega błyszczał w narodowych barwach, występował jeszcze w rezerwach Panthers Wrocław na poziomie PLFA2. W tym sezonie 20-letni biegacz imponował jednak swoją postawą i trener Brad Arbon postanowił dać mu szansę pokazania się przed kibicami w rodzinnym mieście. Inni nieobecni na The World Games to choćby Tomasz Ochnio, Mikołaj Cieśla, czy Marcin Kwaśkiewicz. Oba dzisiejsze mecze futbolowe obejrzeć będzie można na antenie Polsatu Sport. Polskich akcentów nie zabraknie również w spotkaniu Stany Zjednoczone – Niemcy. W barwach USA wystąpią między innymi grający w Panthers Wrocław Deante Battle, a także Timothy Richardson Junior, występujący w tym sezonie na boiskach PLFA2 w barwach Crusaders Warszawa, oraz Triston McCathern reprezentant drużyny Bierlawa OWLS. Potyczka Polaków z Francuzami rozpocznie się o godzinie 19:00 Nasi futboliści do The World Games przystępują w następującym składzie:

autor: Mariusz Kańkowski

Leave a Reply

Translate »