“Cel jest jeden – wygrać rozgrywki oraz zbudować silną organizację” – Wywiad z Osmanem Sulkiewiczem, Generalnym Managerem oraz zawodnikiem Wieliczka Dragons.

Budowanie zespołu na sezon 2022 Wieliczka Dragons rozpoczęła od zakontraktowania Osmana Sulkiewicza na stanowisko Generalnego Managera klubu. Osman w środowisku futbolowym jest od bardzo dawna i dzięki swojemu doświadczeniu, poczyni kroki, które pozwolą rozwinąć się drużynie na każdej płaszczyźnie. W ostatnim czasie Osman zdecydował się wspomóc Dragons także na boisku jako linebacker.

Do Dragons przychodzisz wprost od aktualnych Mistrzów Polski – Bydgoszcz Archers. Skąd taka zmiana i jak to się stało, że wylądowałeś w Wieliczce?

Tak, to prawda. Wcześniej miałem przyjemność dwa lata działać w klubie z Bydgoszczy, z którym w 2020 wygraliśmy Mistrzostwo Polski Juniorów, a rok później Mistrzostwo Polski seniorów. To był naprawdę dobry czas, mieliśmy grupę nieprawdopodobnie utalentowanych zawodników oraz trenerów, zarówno w sekcji juniorskiej, jak i seniorskiej, lecz po sezonie 2021 moja przygoda z bydgoskim klubem dobiegła końca. Nie chciałbym tutaj wchodzić w szczegóły. Po prostu współpraca została zakończona. Po chwilowym odpoczynku od futbolu w okresie wakacyjnym chciałem powrócić do tej dyscypliny, ponieważ nie da się tak łatwo wyjść z tego środowiska. Wizja rozwoju klubu z Wieliczki i ambicje, jakie ma ta drużyna przekonały mnie. Po serii rozmów zdecydowałem się na dołączenie do Smoków i mam nadzieję, że uda się nam zrealizować cele, jakie sobie założyliśmy już w pierwszym sezonie.

Wieliczka Dragons w sezonie 2022 po raz kolejny zagra na drugim poziomie rozgrywkowym Polskiej Futbol Ligi. Jakie są cele na sezon i jak zostaną one zrealizowane?

Cel na sezon tak naprawdę jest tylko jeden – wygrać rozgrywki oraz zbudować silną organizację futbolową w Wieliczce. Wierzę, że dzięki zawodnikom, jakich zakontraktowaliśmy oraz ambicjom, jakie ma nasza drużyna, możemy osiągnąć wszystkie założone przez nas cele. Sezon 2021 już pokazał, że Dragons mogą być niezwykle ciężkim rywalem dla każdego i dotarcie do półfinałów ligi PFL2 w ubiegłym roku dało jasny sygnał wszystkim obserwatorom rozgrywek, że w Wieliczce jest potencjał i w kolejnych latach może być tylko lepiej. W sezonie 2022 chcemy zdobyć mistrzostwo drugiej klasy rozgrywkowej i tylko to się dla nas liczy.

Wspomniałeś o transferach. Lista nowo zakontraktowanych zawodników robi wrażenie. Nie tylko pod względem nazwisk, ale także doświadczenia, jakie posiadają ci zawodnicy. Możesz coś więcej o tym powiedzieć?

Kontraktując takich zawodników jak Mateusz Szczęk, Mateusz Poneta, Cezary Szczerba czy Luke Zetazate głównym założeniem było to, by swoim boiskowym doświadczeniem oraz ograniem pomogli naszym dotychczasowym graczom w ich boiskowym rozwoju. Oczywiście każdy transfer, jaki ogłosiliśmy, jest ogromną wartością dodaną dla zespołu, jednak kibice, którzy od dawna śledzą rozgrywki futbolu amerykańskiego w Polsce, dobrze znają tych graczy i wiedzą, co potrafią zrobić na boisku. Nasza lista transferowa to mix weteranów oraz młodych, utalentowanych graczy i wierzymy, że będzie miało to odzwierciedlenie na boisku. Jak to w przypadku transferów bywa – rozmowy nie były łatwe, lecz każdy docenił wizję na rozwój Dragons i chce brać udział w tym przedsięwzięciu. Bardzo nas to cieszy. Jak wspomniałem wyżej – liczy się dla nas tylko i wyłącznie wygranie rozgrywek PFL2 i mamy nadzieję, że wszystkie ogłoszone transfery pomogą nam zrealizować ten cel.

Jakie inne plany ma Wieliczka Dragons na sezon 2022 oprócz zdobycia Mistrzostwa ligi PFL2?

Przede wszystkim bardzo mocno skupiamy się na rozwoju juniorów i szkoleniu młodzieży. Każdy włodarz czy manager klubu sportowego doskonale powinien zdawać sobie sprawę z tego, że inwestycja w juniorów powinna być priorytetem. Pozwala to ustabilizować funkcjonowanie klubu oraz gwarantuje ciągły rozwój. Kładziemy na to bardzo duży nacisk także w Wieliczce. Mamy za sobą pokazy oraz zajęcia futbolowe w Szkole Podstawowej nr 4 w Wieliczce, które spotkały się z bardzo dużym zainteresowaniem. Relację z tego można znaleźć w naszych kanałach społecznościowych. W każdą środę od godziny 19:00 w hali sportowej przy ul. Boguckiej prowadzimy też zajęcia z futbolu flagowego dla dzieci i młodzieży. Tzw. “flagówka” jest bezkontaktową odmianą futbolu flagowego, w której liczy się spryt, zwinność i atletyczność. Futbol flagowy jest idealnym wprowadzeniem do pełnoprawnego futbolu amerykańskiego z kontaktem oraz całym sprzętem. W ostatnim czasie Związek Futbolu Amerykańskiego bardzo promuje uprawianie “flagówki” z tego względu, że istnieje szansa na pojawienie się tej dyscypliny sportu podczas letnich Igrzysk Olimpijskich w Los Angeles w roku 2028. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych, by spróbować swoich sił. Zapraszamy do kontaktu poprzez nasze media społecznościowe.

Jak obecnie wyglądają przygotowania Smoków do sezonu 2022? Ile razy w tygodniu odbywają się treningi i jaki jest plan na ewentualne przedsezonowe sparingi?

Obecnie trenujemy 2 razy na boisku i 1 sesja teoretyczna w tygodniu i do startu rozgrywek na pewno to się nie zmieni. Na ten moment mamy potwierdzone dwa sparingi z drużynami z PFL1 (Tychy Falcons oraz Warsaw Mets). 2 kwietnia wybieramy się też na zagraniczny sparing do Brna, gdzie zmierzymy się z zespołem Brno Aligators. Chcemy mierzyć się z lepszymi drużynami, by wyeliminować jak najwięcej potencjalnych błędów przed startem sezonu.

W mediach społecznościowych Dragons pojawiło się też sporo informacji o nowych partnerach Smoków. Mógłbyś coś więcej o tym powiedzieć?

Zdecydowanie tak. Nawiązywanie współpracy z firmami i partnerami to również bardzo ważny element funkcjonowania klubu. Kibice słusznie mogli zauważyć, że w ostatnim czasie grono partnerów Dragons się powiększyło i każdej firmie jesteśmy za to bardzo wdzięczni. Szczególne podziękowania należą się: Sparco Fashion, U Tadka, Box Media, Software Sauna, Barbell Athletics, Miasto i Gmina Wieliczka, a także Muscle Clinic, ponieważ są to podmioty, które zaufały nam w ostatnim czasie. Wierzymy, że nasza współpraca będzie trwać jak najdłużej i gwarantujemy, że jako Dragons damy z siebie wszystko na boisku oraz poza nim. Z tego miejsca chciałbym też zachęcić wszystkie chętne firmy, które chciałyby wspomóc rozwój futbolu amerykańskiego w Wieliczce. Jesteśmy otwarci na różne formy współpracy i bardzo serdecznie zachęcamy do kontaktu.

W ostatnim czasie zdecydowałeś się też sam wspomóc naszą drużynę jako zawodnik. W sezonie 2022 będziesz występował jako linebacker. Możesz powiedzieć o tym coś więcej? Skąd taka decyzja?

Cóż, czego się nie robi dla drużyny. Tak naprawdę w ostatnich latach trochę brakowało mi boiskowych wrażeń i emocji związanych z przebywaniem na boisku. Bycie managerem jest fajne i przeżywanie emocji na linii bocznej, wspieranie zawodników oraz trenerów daje sporo satysfakcji, jednak nie może się to równać z pełnym boiskowym doświadczeniem jako zawodnik. Obiecuje niczym bracia Sikora, że to mój „przedostatni” sezon na polskich boiskach.

Translate »