Droga do zostania Zebrą nie jest skomplikowana

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się jak to jest być sędzią futbolu amerykańskiego? Czy zdarzyło ci się kiedyś krzyknąć na boisku lub do telewizora “to powinna być flaga!”? Czy kochasz futbol i chciałbyś poznać jego kulisy z zupełnie innego punktu widzenia niż przeciętnego kibica, zawodnika, trenera lub działacza?

Arbiter idealny jest: odporny na stres, opanowany, zdecydowany, pewny siebie i pozytywnie nastawiony. Jeśli te cechy dobrze Cię opisują, a dodatkowo interesujesz się futbolem i posiadasz trochę wolnego czasu w weekendy, to sędziowanie jest właśnie dla Ciebie i szybko odnajdziesz się w roli Zebry. W ciągu sezonu będziesz mógł odwiedzić wiele urokliwych miejsc w Polsce i poznasz interesujących ludzi. Co więcej, pomimo że z sędziowania w Polsce co prawda nie da się utrzymać, na wyjeździe na mecz na pewno nie wyjdziesz na minus, a po każdym spotkaniu kilka złotych wpłynie na Twoje konto.

Dzień meczowy dla arbitrów nie ogranicza się jedynie do przesędziowania meczu. Około dwie godziny przed kickoffem wszystkie Zebry spotykają się w szatni, aby wspólnie przypomnieć sobie najważniejsze przepisy, porozmawiać o sędziowskiej mechanice, a także przygotować się na to, co może wydarzyć się już za chwilę na boisku.Będąc adeptem, poza oczywiście uczestnictwem w “pregame” na swoich meczach, możesz również brać udział w przedmeczowych rozmowach nawet przed spotkaniami PFL1!

Droga do zostania Zebrą nie jest skomplikowana. Wystarczy wziąć udział w szkoleniu dla nowych sędziów organizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Sędziów Futbolu Amerykańskiego i po zdaniu testu końcowego można wybiec na boiska niższych lig, gdzie pod okiem bardziej doświadczonych sędziów nauczysz się wykorzystywać w praktyce wiedzę nabytą podczas sesji teoretycznych. Aż do tego roku takie szkolenia odbywały się raz w roku, przed sezonem, jednak od czerwca 2021 PSSFA rusza z nową formułą szkolenia arbitrów..

Jeżeli chcesz zostać sędzią futbolu amerykańskiego, nie musisz już czekać do lutego na rekrutację. Jeżeli sprawnie nauczysz się przepisów masz okazję jeszcze w tym roku wyjść na boisko w stroju zebry i sędziować rozgrywki dziewięcioosobowe.

Aby wziąć udział w szkoleniu, najpierw należy zarejestrować się na stronie PSSFA (pssfa.org).

Następnie należy wypełnić formularz do szkolenia. Na podany adres e-mail wysłany zostanie numer konta, na które należy dokonać wpłaty za kurs. Po jego zaksięgowaniu kandydat otrzyma materiały oraz linki do szkoleń online.

Koszt kursu to 99 zł. W cenie kursu jest:

– dostęp do szkoleń online z sędziami PSSFA nagranymi w trakcie poprzednich rekrutacji – 14 spotkań po 90 minut,

– materiały do nauki w tym wydrukowany rulebook oraz mechanika,

Wymagania:

– co najmniej 17 lat ukończone w danym roku kalendarzowym

– ogromna chęć do ciągłej nauki

– jeszcze większa chęć do jeżdżenia po Polsce w weekendy

– podstawowa sprawność fizyczna, sędziowie jednak trochę biegają czasami w ogromnym upale

Co dalej?

1) Każdy kandydat w swoim tempie słucha nagrań ze szkoleń oraz przyswaja przepisy wraz z mechaniką. Cały czas ma możliwość zadawania pytań bardziej doświadczonym sędziom w celu rozwiązania wątpliwości lub problemów ze zrozumieniem.

2) Kolejnym krokiem jest egzamin online z przepisów oraz mechaniki, jego pozytywny wynik powoduje przyznanie licencji na sędziowanie meczów pod nadzorem PSSFA.

3) Po zaliczeniu egzaminu należy zaopatrzyć się w strój sędziowski, sugerowany jest stały dostawca na Europę – Honigs, ale nie jest to monopolista.

4) Kandydat będzie brany pod uwagę do sporządzania obsad w momencie posiadania stroju oraz licencji.

Najczęściej zadawane pytania:

Czy dostaniemy przepisy futbolu amerykańskiego?

Tak, wydrukowane w wersji angielskiej oraz mechanikę sędziowską.

Czy osoby niepełnoletnie mogą się zapisać?

Mogą, jedynym wymogiem jest zgoda rodzica na uczestnictwo w kursie, a w późniejszym czasie na podpisanie umowy z PSSFA.

Czy znajomość języka angielskiego jest wymagana?

Nie jest, natomiast bardzo pomaga –większość materiałów dodatkowych pochodzi z USA.

Czy panie również mogą się zgłosić?

Oczywiście, mecze futbolu amerykańskiego w Polsce z powodzeniem sędziują kobiety – jedna z nich sędziowała na Mistrzostwach Świata Kobiet w Finlandii w 2013, a inna finały Panthers Wrocław – Lowlanders Białystok w sezonach 2018 oraz 2020.

Dodatkowe informacje można uzyskać pisząc na adres: rekrutacja@pssfa.org lub na fejsbuku Polskiego Stowarzyszenia Sędziów Futbolu Amerykańskiego.

Dziś o godzinie 18:00 zapraszamy do odsłuchania audycji #HalftimeShow podczas której Kamil Ptaszkiewicz wraz ze swoim gościem odsłonią dla was kulisy pracy sędziów.

Dodatkowo możecie odsłuchać podcastu o kulisach sędziowania i przygotowania się pod konkretne spotkanie z przedstawicielem PSSFA – Wojciechem Ratajczakiem.

Translate »