Zapowiedź meczu PFL1: Warsaw Eagles vs. Lowlanders Białystok

Już w najbliższą niedzielę, o godzinie 16:00 na płytę Stadionu Miejskiego w Białymstoku wybiegną futboliści Lowlanders Białystok oraz Warsaw Eagles. Będzie to największy stadion, który w tym sezonie ugości zawodników Polskiej Futbol Ligi, a na trybunach obiektu, na którym na co dzień występuje drużyna Jagielloni zasiąść będzie mogło aż 2600 widzów.

Zapowiedź tego spotkania zacząć trzeba jednak od informacji ważniejszej niż futbol. Bardzo ważnym punktem całego wydarzenia będzie charytatywny piknik rodzinny, w czasie którego zbierane będą środki na leczenie 5-letniej Julki. Dziewczynka pilnie potrzebuje operacji uszu i aktualnie brakuje jej ok. 300 tys. złotych, aby wyjechać na jej przeprowadzenie do Stanów Zjednoczonych. Julka, przez wady budowy ucha, nie lokalizuje dźwięku, nie mówi, ma zaburzoną równowagę, koordynację wzrokowo – ruchową i nie potrafi wyrazić podstawowych myśli i potrzeb. Dzięki zaangażowaniu fundacji Podlascy Aniołowie cały dochód z pikniku zostanie przeznaczony na leczenie.

Eagles przed tygodniem ulegli w Katowicach tamtejszym Rebels aż 46:0 i do pojedynku w Białymstoku podchodzą z bilansem 0-4. Najstarsza drużyna w Polsce niestety w tegorocznych rozgrywkach znacznie odstaje poziomem od pozostałych rywali w PFL1. W dotychczasowych starciach Orły nie zdobyły jeszcze punktu, a straciły ich aż 195. Już przed rokiem Eagles nie pasowali do krajowej czołówki, a w tym roku różnica poziomów jedynie się zwiększyła. Miejmy nadzieję, że za jakiś czas (może dobrym pomysłem byłoby zejście do niższej ligi i odbudowa w niej z przeciwnikami na podobnym poziomie) Warsaw Eagles wrócą do grona najlepszych drużyn w Polsce. W tym sezonie jednak Orły powinny skupić się na tym, aby stracić jak najmniej “oczek” i zdobyć choć jedno przyłożenie. Zadanie to na pewno nie będzie należeć do najłatwiejszych, ale nic innego Eagles w roku 2022 już nie pozostało. Ofensywę gości niedzielnego pojedynku po raz kolejny poprowadzi polski rozgrywający Aleksander Bargieł. Ten młody zawodnik w starciach z Mets i Rebels kilkukrotnie pokazał swoje umiejętności jednak pracę znacząco utrudniała mu mocno przeciętna linia ofensywna. Drużyna z Warszawy mocno będzie liczyć także na swoich dwóch amerykańskich zawodników. Zarówno Justin Willis, jak i Dalton James mieli kilka udanych akcji w ostatnich spotkaniach i to właśnie oni powinni sprawiać gospodarzom największe problemy.

Lowlanders do niedzielnego starcia podchodzą z bilansem 3-1. Przed dwoma tygodniami, po bardzo emocjonującym i rozstrzygniętym dopiero w czwartej kwarcie spotkaniu pokonali oni Silesię Rebels Katowice 34-27. I to właśnie gospodarze będą faworytem nadchodzącego pojedynku. Atak prowadzony przez amerykańskiego rozgrywającego Nicka Rooney’a prezentuje się w tym sezonie naprawdę dobrze. Jego podania łapią m. in. czołowi polscy skrzydłowi, tacy jak Eryk Mąkowski czy Rafał Królewski, a także ściągnięty z Wielkiej Brytanii Aaron Jones. Za grę dołem odpowiadają głównie Mikołaj Pawlaczyk oraz Krzysztof Czaplejewicz i obaj są w czołówce zdobytych w tym sezonie jardów biegowych w całej PFL. Obrona Białostoczan opiera się natomiast na bardzo mocnym “front seven”. Połączenie m. in. Alvina Reelsa, Noela Grafa czy Damiana Wesołowskiego sprawia, że rozgrywający rywali bardzo często są pod presją i nie mają czasu na oddanie przygotowanego rzutu. To sprawia, że w opinii ekspertów Lowlanders są aktualnie drugą najmocniejszą drużyną w Polsce i w starciu z Eagles to oni będą faworytami.

Od lat marzyliśmy o tym, żeby móc zorganizować taki event i pokazać mieszkańcom Białegostoku mecz futbolu amerykańskiego z zupełnie innej perspektywy. Jest to bardzo duże przedsięwzięcie organizacyjne i logistyczne, ale robimy wszystko, co w naszej mocy, aby dostarczyć kibicom jak największych emocji, tych związanych z futbolem oraz tych około boiskowych, które będą nam towarzyszyły już od godziny 14.00. Wraz z fundacją Podlascy Aniołowie organizujemy rodzinny piknik charytatywny, z którego dochód będzie przeznaczony na leczenie Julki.

Tomasz Żubrycki- wiceprezes Lowlanders Białystok

Niedzielne spotkanie nie będzie pierwszym pojedynkiem futbolowym, które zostanie rozegranie na głównym boisku Stadionu Miejskiego w Białymstoku. W 2016 roku stadion ten gościł XI Superfinał PLFA. Panthers Wrocław pokonali w tym spotkaniu broniących tytułu Seahawks Gdynia 56:13.

Kickoff niedzielnego spotkania zaplanowany jest na godzinę 16:00. Link do transmisji, jak zawsze, dostępny będzie w naszym centrum meczowym.

Przejdź do centrum meczowego

Translate »