Futbolowy wehikuł czasu

Recenzja książki Piotra Bery „Panthers Wrocław – Amerykański sen o potędze”.

Futbol Amerykański w Polsce raz za razem zaskakuje i udowadnia, że nie ma rzeczy niemożliwych. Przełamuje kolejne bariery i coraz skuteczniej zaznacza swoją obecność na krajowym rynku sportowym. Na chwilę przed startem czternastego sezonu rozgrywek w ręce kibiców trafia prawdziwa perełka. Pierwsza pełnoprawna książka opisująca blaski i cienie futbolowej rywalizacji w Polsce. „Panthers Wrocław – Amerykański sen o potędze” autorstwa Piotra Bery to szczegółowy i pełen niuansów portret fenomenu z jajowatą piłką w tle, jaki od ponad dekady rozwija się w stolicy Dolnego Śląska.

Panthers to najbardziej utytułowany klub futbolowy w kraju. Domem wrocławskiej maszyny do wygrywania jest odnowiony Stadion Olimpijski, który uznawany jest za najpiękniejszy obiekt do gry w futbol amerykański na starym kontynencie. Pantery dominują na każdym poziomie rozgrywkowym, a do tego mają na swoim koncie tytuł Mistrza Europy wywalczony przed trzema laty. Całkiem nieźle jak na spadkobierców pasjonatów, którzy nieco ponad dekadę wcześniej grali bez sprzętu i trenerów na zapomnianych boiskach pełnych szkła i psich odchodów. Ich historia to prawdziwy „american dream”. Fakt, że wydarzyła się w Polsce wynosi jej siłę oddziaływania na kosmiczne poziomy. Epopeja pełna wzlotów i upadków aż prosiła się, aby ktoś ją uwiecznił. Dzięki blisko dwuletniej, tytanicznej pracy kronikarskiej Piotra Bery, otrzymaliśmy pierwszą książkę o futbolu amerykańskim w Polsce. Kolejny kamień milowy został osiągnięty.

Piotr Bera, pasjonat futbolu i dziennikarz nie jest w środowisku osobą przypadkową. Niezliczone teksty napisane do biura prasowego PLFA, a także dla portalu NFL24.pl były przez lata lekturą obowiązkową dla futbolowych fanatyków. Można go również usłyszeć w roli komentatora meczów zarówno NFL, jak i polskiej ligi. Od blisko dekady jest częścią „amerykańskiego snu”. Z właściwą sobie skrupulatnością i szczegółowością postanowił go opisać. Warto podkreślić, że z równym oddaniem pokazuje zarówno blaski, jak i cienie futbolowego światka. Nie ma tutaj sztucznego pudrowania i kreowania nieistniejącej idylli. Gwarantuję Wam, że ilość smaczków zachwyci nawet najbardziej zaangażowanych pasjonatów.

„Amerykański sen o potędze” sięga radykalnie w głąb futbolowej prehistorii. Mamy okazję przeżyć raz jeszcze pierwsze treningi i być świadkami genezy wrocławskich podziałów, które przez lata nadawały rytm ogólnopolskim rozgrywkom. Obserwujemy trudny start drogi do potęgi, bolesne lekcje udzielone przez zagranicznych rywali, a także… narodziny legendarnej wrocławskiej pewności siebie. Nie zawodzi szczegółowy opis początkowych aktów rywalizacji z Seahawks, oraz pierwszych mistrzostw, zdobywanych w klimacie, który z dzisiejszej perspektywy może budzić przerażenie. Kolorytu dodają opisy przygód z udziałem amerykańskich zawodników, a także przybliżenie kulis potężnego skandalu z rasizmem w tle. Długa i pełna „brudów” droga do fuzji, a w tle SuperFinały na Stadionie Narodowym… Bera stworzył futbolowy wehikuł czasu, który sprawia, że nieco przyblakłe emocje odradzają się z pełną siłą.

Książkę pochłania się błyskawicznie. Ilość nieoczekiwanych twistów mogłaby spokojnie posłużyć do stworzenia scenariusza popularnego, Netflixowego serialu dokumentalnego. Truizmem jest stwierdzenie, że dla kogoś żyjącego futbolem to lektura obowiązkowa. Kiedy przełykamy kolejne rozdziały wspomnienia atakują wyobraźnię silniej niż Szymon Adamczyk. Zapomniani już dzisiaj futbolowi pionierzy poczują oddawany im hołd. Ludzie tworzący przez lata cały fenomen otrzymają kronikę wydarzeń, które napędzały ich życie. Dla młodych, dopiero wchodzących w nasz światek będzie to bardzo obrazowa emanacja tego jak długą drogę przeszliśmy. Pomimo potężnej liczby szczegółów, frajdy nie powinno zabraknąć również osobom nie mającym nic wspólnego z futbolowym światkiem. Dla nich będzie to piękna historia o rodzeniu się pasji, o tym jak zajawka łączy ludzi, a wszystko dzieje się w Polsce, gdzie nasze piekiełko co chwila daje o sobie znać. Pomimo wielu problemów osiągamy kolejne szczyty. Warto zostać tego częścią. Warto przeczytać tę książkę.

Premierową przedsprzedaż „Amerykańskiego snu o potędze” prowadzi księgarnia sportowa labotiga.pl – księgarnia sportowa

Dawid Biały

Leave a Reply

Translate »