Jak ostatnia kolejka PFL może wpłynąć na końcowy układ tabeli?

Przed ostatnią kolejką sezonu zasadniczego PFL wiemy tylko, kto zajmie 1. miejsce w tabeli. Zarówno sprawa bye-weeku, jak i samego awansu do fazy wild card jest jeszcze całkowicie otwarta, a każda drużyna nadal zachowuje szanse na zdobycie w tym roku Mistrzostwa Polski! Dawno nie mieliśmy tak wyrównanego i emocjonującego sezonu, a zarówno nadchodząca kolejka, jak i play offy powinny być niesamowicie emocjonującymi spotkaniami. Dzisiaj skupimy się więc na tym, co polscy kibice lubią najbardziej, a więc rozpisaniu wszystkich możliwych wariantów, które mogą wydarzyć się w tej ostatniej kolejce.

Niezależnie od wyników nadchodzących spotkań, pierwsze miejsce po sezonie zasadniczym, z perfekcyjnym bilansem 6-0, zajmą Bydgoszcz Archers. Łucznicy w ten weekend będą odpoczywać i przygotowywać się do półfinału na własnym stadionie, który odbędzie się już 3 lub 4 lipca.

Lowlanders Białystok vs Tychy Falcons

Tutaj sprawa jest bardzo prosta. Obie drużyny do tego spotkania podchodzą z bilansem 4-1 i uległy jedynie Bydgoszcz Archers. Zwycięzca tego meczu zagwarantuje sobie wolne w ostatni weekend czerwca i spokojnie będzie mógł się przygotowywać do półfinału, który rozegra u siebie. Przegrany natomiast zakończy sezon regularny na 3. pozycji, w związku z czym już za tydzień, na własnym boisku będzie musiał zmierzyć się w rundzie dzikich kart z rywalem z 6. miejsca.

Warsaw Eagles vs Silesia Rebels Katowice oraz Warsaw Mets vs Kraków Kings

Te dwa mecze omówimy wspólnie, gdyż możliwe warianty dość mocno są ze sobą połączone. Na początku jednak krótkie przypomnienie z regulaminu Polskiej Futbol Ligi:

Kolejność w tabeli jest determinowana następującymi wytycznymi, uwzględniającymi sytuacje sporne:

a) liczba wygranych spotkań;

b) w przypadku dwóch drużyn z identyczną liczbą zwycięstw – wynik bezpośredniego spotkania;

c) w przypadku większej ilości drużyn z identyczną liczbą zwycięstw – bilans małych punktów w meczach pomiędzy danymi drużynami (+ / -);

d) liczba straconych małych punktów w meczach rozegranych pomiędzy danymi drużynami (im mniej straconych tym lepiej),

e) liczba zdobytych małych punktów w meczach rozegranych pomiędzy danymi drużynami (im więcej zdobytych tym lepiej),

f) liczba straconych małych punktów we wszystkich meczach ligowych,

g) liczba zdobytych małych punktów we wszystkich meczach ligowych,

h) losowanie

A więc czas przejść do omówienia wszystkich możliwych rozstrzygnięć. Pewny awans do wildcard mają już Kings i Mets, a zarówno Rebels, jak i Eagles zależą tylko i wyłącznie od siebie i jeżeli wygrają swoje spotkanie (przy jednym ułożeniu wyników Eagles muszą jedynie wygrać odpowiednio wysoko) to zapewnią sobie pozostanie w walce o Mistrzostwo Polski!

Wygrana Rebels i Kings

4. Kings 3-3

5. Rebels 2-4

6. Mets 1-5

7. Eagles 0-6

W przypadku wygranych Kings oraz Rebels tabela układa się bardzo prosto. Nie trzeba będzie wtedy liczyć małych punktów, czy w inny sposób determinować kto zajmie które miejsce. Każda drużyna będzie wtedy miała inną liczbę zwycięstw, przez co tabela końcowa układa się dość jasno.

Wygrana Eagles i Mets

4. Mets 2-4

5. Kings 2-4

6. Eagles 1-5

7. Rebels 1-5

W przypadku zwycięstw obu drużyn z Warszawy, w tabeli końcowej będziemy mieli dwie pary ekip z taką samą liczbą zwycięstw. Zgodnie z regulaminem, w takiej sytuacji kluczowy jest wynik bezpośredniego starcia, co promować będzie Mets, którzy zajmą 4. miejsce oraz Eagles, którzy zajmą 6. Poza play offami znajdą się w takim przypadku Rebels.

Wygrana Rebels i Mets

4/5/6. Rebels/Mets/Kings 2-4

7. Eagles 0-6

W przypadku zwycięstw Rebels oraz Mets, to Eagles pozostaną jedyną drużyną poza play offami. Do rozstrzygnięcia kolejności 4-6 konieczna będzie mała tabelka, która aktualnie prezentuje się następująco:

4. Kings 1-0 +1 21-20

5. Rebels 1-1 +1 42-41

6. Mets 0-1 -2 20-22

Jak można zauważyć, wszystko rozgrywać się będzie bardzo blisko. W przypadku, gdy Mets wygrają więcej niż trzema punktami (lub dokładnie trzema, ale przy okazji stracą co najwyżej 19 punktów, czyli np. 21-18), to oni zajmą 4. miejsce, Rebels 5., a Kings pozostanie ostatnia pozycja dająca awans. Gdyby Mets wygrali dwoma punktami (lub trzema, tracąc przy tym więcej niż 19 punktów), na 4. miejscu uplasuje się drużyna z Katowic, na 5. Mets, a na 6. Kings. Zwycięstwo Warszawian tylko jednym punktem pozostawi ich na 6. miejscu, na 5. pozycję spadną Kings, a na 4. zameldują się Rebels.

Wygrana Eagles i Kings

4. Kings 2-4

5/6/7. Eagles/Rebels/Mets 1-5

W tym przypadku znów trzeba będzie stworzyć małą tabelkę, jednak tym razem zdeterminuje ona to, kto w ogóle awansuje do wildcard! Na chwilę obecną, tabelka pomiędzy tymi 3. drużynami wygląda tak:

5. Rebels 1-0 +2 22-20

6. Mets 1-1 +20 48-28

7. Eagles 0-1 -22 6-28

W związku z tym, kluczową sprawą będzie to, jak wysoko Eagles wygrają z Rebels. Jeżeli zrobią to przynajmniej 43. punktami, to wtedy zajmą oni 5. pozycję, Mets pozostaną na 6. miejscu, a Rebels wypadną z play offów. Jeżeli różnica punktowa na korzyść Orłów wyniesie pomiędzy 12., a 42. punktami, to 5. miejsce należeć będzie do Mets, 6. miejsce do Eagles, a Rebels również wypadną poza wildcard. W przypadku jednak, gdy Orły wygrają różnicą mniejszą niż 12 oczek, to właśnie Eagles zakończą sezon 2021 na 7. pozycji, Rebels do play offów podejdą jako rozstawieni z numerem 6., a Mets awansują na 5. miejsce.

Jak widać, możliwych scenariuszy jest sporo, ale co najważniejsze każda drużyna ma wszystko w swoich rękach, a pamiętajmy, że przy tak wyrównanej stawce jaką możemy oglądać w tym roku, nawet drużyna, która do play offów awansuje z 6. pozycji spokojnie może realnie włączyć się do walki o Mistrzostwo Polski! Ostatnia kolejka sezonu regularnego oraz play offy zapowiadają się naprawdę niesamowicie ciekawie!

One thought on “Jak ostatnia kolejka PFL może wpłynąć na końcowy układ tabeli?

Comments are closed.