Jak to w końcu jest z tym Związkiem?

W piątkowe popołudnie, dzień przed startem LFA, Związek Sportowy Polski Związek Futbolu Amerykańskiego poinformował za pośrednictwem strony plfa.pl o tym, że Ministerstwo Sportu i Turystyki nadało mu status Polskiego Związku Sportowego. W odpowiedzi na tę informację, prezes LFA postanowił wydać oficjalne oświadczenie, które opublikowaliśmy na naszych łamach TUTAJ. Więc jak to w końcu jest z tym związkiem?

Informacja o tej przełomowej decyzji dla całego futbolowego środowiska poszła w świat – notka prasowa na ten temat pojawiła się między innymi na stronach internetowych Przeglądu Sportowego, czy Polsatu Sport. Spora część sympatyków tego sportu nad Wisłą nie daje jednak wiary tym doniesieniom. Wielu od razu zadzwoniło nawet do Ministerstwa, które… nie było w stanie potwierdzić wyżej wymienionych informacji.

W dniu dzisiejszym Ministerstwo Sportu i Turystyki wydało decyzję o wyrażeniu zgody na utworzenie związku sportowego w naszej dyscyplinie. Decyzja ta nie oznacza, że ZS PZFA, czy inna organizacja z nim powiązana, została uznana za Polski Związek Sportowy – możemy przeczytać w oświadczeniu prezesa LFA, Marcina Wyszkowskiego. Jeśli tak wygląda obecna sytuacja, to wniosek wydaje się być prosty – Polski Związek Futbolu Amerykańskiego MOŻE POWSTAĆ, i zgodę na to wyraziło Ministerstwo Sportu i Turystyki, ale nie oznacza to, że ZS PZFA „z automatu” dostał prawo do mianowania się takim tytułem. Ale właśnie, „wydaje się” jest tutaj kluczowe, bo sprawa nadal jest niejasna…

W niedzielne popołudnie czołowe w naszym kraju sportowe radio internetowe „Zapinamy Pasy” również podało wiadomość o powstaniu futbolowego Związku Sportowego. W audycji „Multilive” porozmawiano z nowym dyrektorem działu komunikacji i mediów ZS PZFA, Jakubem Kaczmarkiem – Powiedzieć, że na ten dzień czekaliśmy wiele lat, to i tak będzie mało. To była bardzo długa droga od pierwszego dnia, kiedy futbol amerykański zawitał na polskie boiska. Od tych przysłowiowych parków koło naszych domów, po Stadion Narodowy w 2012 roku. 16 marca decyzją Ministra Sportu i Turystyki zostaliśmy oficjalnie Związkiem Sportowym, to dla nas ogromna nobilitacja. Co nam to daje? Przede wszystkim wyłączne prawo do organizowania i prowadzenia rozgrywek o tytuł Mistrza Polski oraz Puchar Polski w naszej dyscyplinie sportu. Przez 12 lat rywalizowaliśmy bowiem o mistrzostwo Topligi. Wreszcie, w trzynastej edycji tych rozgrywek będziemy już grali o tytuł Mistrza Polski. To ogromny sukces całego środowiska futbolu amerykańskiego, bo zaangażowane w to było sporo osób, walcząc od pierwszego dnia, kiedy w naszym kraju zaczęto grać w futbol amerykański. Nikt w nas nie wierzył, a jednak się udało – powiedział na antenie zapinamypasy.pl Kaczmarek.

Prowadzący audycję Artur Kwiatkowski i Dawid Szymczak chcieli się między innymi dowiedzieć, dlaczego Związek powstał dopiero teraz, skoro po raz pierwszy rozgrywki odbyły się w 2006 roku – Wiele czynników na to wpłynęło. Najpierw ważne było, żeby w ogóle uświadomić nasze społeczeństwo, że futbol amerykański w Polsce jest i ma się dobrze. Walczyliśmy o to, by nasza dyscyplina „zagnieździła” się w umysłach kibiców. Naszymi sukcesami na początku było zapełnienie Stadionu Narodowego, potem co roku organizowaliśmy SuperFinały na największych arenach piłkarskich w naszym kraju, praktycznie na każdym stadionie z EURO 2012. I w końcu założyliśmy Związek Sportowy. Wiele czynników się na to złożyło, ale teraz to już nieważne, ponieważ końcowy sukces został osiągnięty i to jest dla nas najważniejsze.

Dyrektor działu komunikacji i mediów ZS PZFA zdradził także plany związku na najbliższą przyszłość – Przede wszystkim chodzi o pozyskanie sponsorów, którzy pozwolą na jeszcze szybszy rozrost naszego Związku Sportowego. Teraz te nasze pertraktacje mają jeszcze większy wydźwięk, więc zabiegamy i walczymy o sponsorów. Jest parę opcji, które mam nadzieję „wypalą” niedługo. Jesteśmy otwarci na współpracę, bo oprócz rozgrywek ligowych mamy też wyłączne prawo do reprezentacji Polski, która na pewno jeszcze w tym roku się pojawi w dość nowym wymiarze, bo nie tylko seniorskim, ale i juniorskim, co będzie ciekawym doświadczeniem – zakomunikował Jakub Kaczmarek.

Trudno na chwilę obecną wyciągnąć z zaistniałej sytuacji jakiekolwiek wnioski i sprawa będzie wzbudzała jeszcze wiele emocji. To, że mamy w Polsce dwa futbolowe obozy, mające swoje niezależne ligi, wiedzieliśmy od kilku miesięcy, ale że będą one przedstawiały tak różniące się od siebie fakty, może być jednak zaskoczeniem. Pewne jest więc tylko jedno – ktoś tu ewidentnie mija się z prawdą…

autor: Mariusz Kańkowski

Comments (2)

 1. Mecenas ;]

  Sprawa jest oczywista, dla każdego kto ma choć podstawowe pojęcie o prawie. I trochę szkoda, że Prezes Nowej Jakości go nie ma. 🙁

  Procedura rejestracji Polskiego Związku Sportowego wygląda następująco:

  – rejestracja Związku Sportowego (przypomnę, że ZS PZFA jest zarejestrowany, KRS można sobie sprawdzić z łatwością)
  – wystąpienie z wnioskiem do Ministra o uznanie za Polski Związek Sportowy. Tę procedurę reguluje Ustawa o Sporcie:

  Polski związek sportowy
  Art. 7.
  1. W celu organizowania i prowadzenia współzawodnictwa w
  danym sporcie może być utworzony polski związek sportowy.
  2. Utworzenie polskiego związku sportowego przez związek sportowy wymaga uzyskania zgody ministra właściwego do spraw kultury fizycznej.
  (…)
  Art. 11.
  1. Wniosek o wyrażenie zgody na utworzenie polskiego związku sportowego składa się do ministra właściwego do spraw kultury fizycznej.
  7.Wyrażenie zgody oraz odmowa wyrażenia zgody na utworzenie polskiego związku sportowego następuje
  w drodze decyzji.

  Co mówi KPA o decyzji ministra?
  § 3. Od decyzji wydanej w pierwszej instancji przez ministra lub samorządowe kolegium odwoławcze nie służy odwołanie (…)

  Oczywiście, Panthers, jako strona, zapewne zaskarżą decyzję do WSA, ale stroną tego postępowania nie będzie już PZFA, tylko Minister. Będzie to sprawa Panthers vs MSiT. Powodzenia 🙂

  Nie zmienia to jednak faktu, że decyzja obowiązuje od dnia jej doręczenia.

  Tę decyzję ZS PZFA musi dostarczyć do KRS wraz z wnioskiem o zmianę nazwy z ZS PZFA na PZFA. Co ważne, KRS nie ma tu prawa dokonywać żadnej merytorycznej oceny wniosku – ot po prostu sprawdza wniosek pod kątem formalnym i ewentualnie wzywa do uzupełnienia braków.

  ERGO: Kolega Wyszkowski nie kłamie, ale tez nie mówi całej prawdy. Otóż ZS PZFA w istocie dostało „TYLKO” zgodę, ale jedynym jej adresatem jest ZS PZFA, a nie ktokolwiek, jak sugeruje Prezes. Minister nie mówi: „Zgadzam się na związek, a teraz biorę po 300 zł i słucham Państwa!” – to nie jest konkurs ofert, ani licytacja.

  Jest to też ostatni etap rejestaracji PZS – pozostaje jedynie ujawnienie tego faktu w KRS. Ustawa o sporcie nie przewiduje żadnych następnych kroków. Decyzja obowiązuje od dnia jej doręczenia, więc pomimo, że nie widać tego jeszcze w KRS, to „ZS PZFA”, już jest Polskim Związkiem, choć w istocie na listę związków zostanie wpisany dopiero gdy KRS się upora z dokumentacją.

 2. Craig Parkinson

  While I don’t fully understand all of the procedures and rules involved in sport regulations in Poland, what I do understand is the passion and love of the game here in Poland. From cold weather, to rain, and even throgh a few hot practices and games, these Polish men are giving their time, their emotions, and even sometimes encuring injuries to their bodies to play. They love it and so do I. That is one reason why I am here coaching is to help promote and improve the quality of play. Now into my 3rd season, I have been impressed by the passion and the strategies of the players, coaches, and teams throughout the country. Let us not lose sight of this. The game is most important. Even in the U.S. rival factions got together, solved their differences, and created a championship game called the SUPER BOWL! No one really remembers or cares now what the differences or arguments were. The game of American Football has spread worldwide because it is challenging and rewarding. Let’s solve our differences and make the game even greater here in Poland!

Leave a Reply

Translate »