John Alexander Booker – Trenerem Lowlanders

W nowym sezonie 2020 drużynę Lowlanders Białystok poprowadzi doświadczony szkoleniowiec z USA, John Alexander Booker. Trener będzie odpowiedzialny za koordynację ofensywy, a także za rozwój grup młodzieżowych oraz sztabu szkoleniowego.

„Cieszę się, że udało się nam porozumieć i mamy takiego trenera, jakiego szukaliśmy. Uważam, że trzeba wyznaczać sobie nowe cele i cały czas wchodzić na wyższy poziom. John jest konkretny i dba o ludzi, co jest dla nas najważniejsze, ale także ma ogromną wiedzę trenerską i można powiedzieć, że z niejednego pieca chleb jadł. Zna europejskie realia, co w tym przypadku jest bardzo istotne. Cieszy nas także jest doświadczenie zawodnicze, gdzie był ofensywnym liniowym, a ta pozycja jest bardzo kluczowa na boisku. Jeśli odpowiednio przepracujemy okres przygotowawczy to jestem pewien, że na start sezonu będziemy gotowi do rywalizacji i zrobimy wszystko, by puchar wrócił do Białegostoku.”powiedział Piotr Morko, prezes Lowlanders Białystok

Przyjazd trenera planowany jest na pierwszy tydzień stycznia 2020 roku. Start sezonu przewidziany jest pod koniec marca. Pozostali członkowie sztabu szkoleniowego zostaną ogłoszeni po konsultacji z trenerem głównym.

Jakie były główne czynniki, które przekonały Cię do wyboru Lowlanders? Czy miałeś inne oferty?

Wybrałem Lowlanders przede wszystkim ze względu na rozmowy, które przeprowadziłem początkowo z Tomaszem Zubryckim,a następnie z Piotrem Morko. Obaj menedżerowie byli otwarci i szczerzy na temat wszystkich aspektów klubu. Przeprowadziłem również wiele rozmów z RJ Longiem, byłym graczem Lowlanders Jego doświadczenie i opinia odegrały dużą rolę w mojej decyzji. Miałem inne oferty z całej Europie i z Ameryki, ale czułem, że Lowlanders najlepiej do mnie pasują.

Czy miałeś okazję obejrzeć mecze naszej drużyny?

Oglądałem wszystkie mecze z poprzedniego sezonu.Wyglądała dobrze, więc dlatego teraz rozmawiamy.

Gdzie dorastałeś? Czy byłeś kiedyś zmuszony wybierać między futbolem amerykańskim, a innymi sportami?

Dorastałem w Oakland, Hayward w Kalifornii. Sport jest tu bardzo popularny. Mieliśmy wielu graczy NFL, NBA i MLB pochodzących z Bay Area. Jest wielu głodnych sportowców, którzy próbują dostać się na studia lub zagrać w profesjonalnej lidze, aby zmienić przyszłość ekonomiczną swoich rodzin. Trudno to opisać, ale sportowcy i ludzie z mojego domu są po prostu silnymi ludźmi. Grałem głównie w baseball i futbol. Kiedy stałem się naprawdę duży w liceum, postawiłem na futbol i to stało się moim sportem nr 1.

Dlaczego Europa? Z jakiego powodu opuściłeś Amerykę, co Cię skłoniło, by rozpocząć przygodę z futbolem na Starym Kontynencie.

Początkowo grałem tylko po to, żeby zwiedzać i poznawać nowych ludzi i kraje, noi brakowało mi adrenaliny z boiska. Pracowałem 50 godzin tygodniowo w Ameryce i nie miałem zbyt wiele czasu, aby cieszyć się życiem. Europa daje mi szansę robienia tego, co kocham, odkrywania pięknych krajów i kultur, a także wykonywania wymarzonej pracy. Nie wzbogacisz się w Europie na futbolu, ale przecież jest wielu bogatych ludzi, którzy nie mają czasu cieszyć się pieniędzmi. To jest dla mnie najlepsze rozwiązanie.

Opowiedz nam coś o swojej karierze

Grałem w świetnej szkole sportowej Hayward High School! Farmer Pride! Następnie otrzymałem stypendium na Uniwersytecie Stanowym w San Jose, gdzie byłem 4 lata starterem oraz wyróżniającym się zawodnikiem w drużynie i konferencji. Po mojej karierze na studiach podpisałem kontrakt z drużyną NFL San Francisco 49ers jako wolny agent. Potem grałem 4 lata w Arena Football, gdzie wygrałem 2 mistrzostwa. Za granicą grałem w Brazylii, Turcji i na Słowacji (Liga Czeska). W lidze czeskiej zdobyłem MVP obrony jako linebacker, mimo że całą swoją karierę grałem jako ofensywny liniowy. To był mój ostatni rok grania i prawdopodobnie najfajniejsza gra na pozycji środkowego linebackera przy 130 kg wagi (śmiech). Od tego czasu trenowałem na Słowacji, w Finlandii, Brazylii, Turcji i Australii. Wszystkie moje drużyny grały o mistrzostwo kraju, ale niestety nie udało mi się wygrać w Australii i Finlandii.

Czy wiesz coś o Polsce?

Wiem, że teraz jest zimno! W Australii jest 30 stopni, kiedy to piszę, a -1 w Białymstoku (śmiech). Wiem, że ludzie są twardzi, a liga jest bardzo fizyczna. W ostatnich latach liga szybko się rozwijała i jest obecnie jedną z lepiej zorganizowanych lig w Europie.

Jaką osobą jesteś? Gdybyś mógł opisać swoją osobę w kilku zdaniach.

Jestem przykładem lidera. Zawodnicy zobaczą moją miłość do gry i moje zaangażowanie. Dla mnie liczy się najpierw człowiek, potem dopiero zawodnik. Nigdy nie wymagam od moich graczy tego, czego sam nie chcę zrobić. Jako zespół ustalimy nasze cele i omówimy, co jest konieczne do ich osiągnięcia. Kiedy już to wspólnie określimy, moim zadaniem będzie pilnowanie, by zawodnicy byli odpowiedzialni za wypełnienie standardów wyznaczonych przez nasze cele. Chcę ich nauczyć, jak stać się lepszym, gdy coś im się nie uda. Jeśli mamy zespół ambitnych osób, którzy pragną sukcesu, nie potrzebujesz dobrego ani złego gliny. Musisz tylko przyspieszyć ich postęp i upewnić się, że cały proces jest efektywny pod względem rozwoju na boisku i poza nim. Rozumiem, że gracze mają szkołę, pracę i rodziny. Trening jednak musi być najważniejszym wydarzeniem dnia, a nie kolejnym irytującym zadaniem.

Czy lubisz dawać szansę młodym zawodnikom, czy jesteś bardziej ostrożny i wolisz weteranów, aby nie narazić wyniku podczas meczu?

W idealnym świecie możesz mieć i jedno i drugie.. W Europie zespoły, które nie mają nic prócz weteranów, zwykle przeżywają lukę pokoleniową, gdy ci gracze przechodzą na emeryturę i muszą czekać lata, aby ponownie wychować zmienników.. Bardzo ważne jest, aby program młodzieżowy co roku dawał plony w postaci nowych członków zespołu seniorów. Poleganie wyłącznie na młodszych graczach jest również trudne ze względu na brak doświadczenia i umiejętności radzenia sobie z dorosłymi mężczyznami. Połączenie obu byłoby świetne.

Co najbardziej motywuje Cię w futbolu?

Obserwowanie rozwoju poszczególnych graczy i zespołów. Zdobycie mistrzostwa w grupie osób, która jest zwartą rodziną, jest jednym z najlepszych uczuć, jakie możesz mieć w życiu. Walka razem przez cały rok, aby wygrać wszystko, jest naprawdę wyjątkowa.

Której drużynie w futbolu amerykańskim kibicujesz?

Kibicuję Oakland Raiders w NFL i San Jose State w rozgrywkach uniwersyteckich. Obecnie oglądam głównie grę Alabama Crimson Tide.

Jaki jest twój cel na nadchodzący sezon jako trener Lowlanders Białystok?

Moim celem jest maksymalizacja potencjału jaki drzemie w zespole.

Lowlanders grali w finale Polish Bowl 2 razy z rzędu. Jak się z tym czujesz. Wszyscy śledzą nasze poczynania i będą próbowali za wszelką cenę wygrać. Czy masz dla nich coś specjalnego?

Wspaniale jest być częścią zespołu z wielkim sukcesem. Kluczem do powtarzającego się sukcesu jest bycie myśliwym, który poluje na zwierzynę, nigdy odwrotnie.

Masz doświadczenie w grze w CEFL. Co sądzisz o szansach gry Lowlanders w Europie, czy mogą konkurować z najlepszymi drużynami?

Uważam, że występy w Europejskich Pucharach byłyby dużym wyzwaniem. W oparciu o to, co widziałem w ostatnim sezonie, jesteśmy w stanie konkurować z międzynarodowymi zespołami.

Czy możemy spodziewać się czegoś nowego w futbolu Lowlanders, czy zamierzasz zmienić tylko kilka rzeczy?

Myślę, że zwycięska kultura klubu została już ustabilizowana. Możemy robić inne rzeczy zmieniając taktykę, dopasowując się do naszego personelu. To wszystko zależy jednak od naszych graczy.

Co chciałbyś powiedzieć naszym kibicom?

Bardzo się cieszę, że trenuję ten zespół. Myślę, że nasz styl gry będzie interesujący i przyjemny dla oka. Z niecierpliwością czekam na pierwszy mecz, w których Lowlanders będą reprezentować Białystok.

Czy znasz jakieś polskie słowa? Może Jędrzej cię czegoś nauczył (przyp. red. w Brisbane Rhinos John był w tej samej drużynie co nasz zawodnik Jędrzej Smolarski)

Znam Dobry, ponieważ jest podobny do Dobrego w języku słowackim. Planuję nauczyć się więcej. Głównie uczę się nazwy potraw w każdym kraju, do którego jadę. Duzi faceci muszą dużo jeść (śmiech)

John Alexander Booker
Urodzony 23 września 1986, Hayward, Oakland (Kalifornia) USA
Pozycja na boisku: OL (Ofensywny Liniowy)
Stanowisko: trener główny, ofensywny koordynator

Kariera zawodnicza:

College: San Jose Spartans 2004-2007
NFL: San Fransisco 49ers 2008

Spokane Shock (USA) 2009
Arizona Rattlers (USA) 2010-2012
Trnava Bulldogs (Słowacja) 2014-2015
Koc Rams (Turcja) 2014
Ufersa Petroleiros (Brazylia) 2015

Trener Główny:

Trnava Bulldogs (Słowacja) 2016
Minas Locomotiva (Brazylia) 2017
Wasa Royals (Finlandia) 2017
Koc Rams (Turcja) 2018
Brisbane Rhinos (Australia) 2018-2019

Źródło: Biuro Prasowe Lowlanders Białystok

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *