Kolejny krok LFA! Wybrano władze i powołano związek sportowy
Na kolejnym spotkaniu klubów wchodzących w skład Ligi Futbolu Amerykańskiego, doszło do podjęcia ważnych decyzji, które będą rzutowały na dalszym rozwoju tego nowego projektu. Zebrane w niedzielę 10 grudnia w Łodzi kluby powołały Polski Związek Sportowy Futbolu Amerykańskiego, oraz wybrały władze LFA. Prezesem Zarządu wybrany został Marcin Wyszkowski.
Przedstawiciele 28 zespołów, które zdecydowały się rozstać z PLFA zebrały się między innymi w celu zawiązania związku sportowego. Wszyscy uczestnicy spotkania po burzliwych naradach zaakceptowali jego statut, a kolejnym krokiem będzie wystąpienie do Ministra Sportu z wnioskiem o wpisanie go na listę Polskich Związków Sportowych, czego do tej pory nie dokonali jeszcze przedstawiciele PLFA.
„- Najciekawszy offseason w ligowej historii nabiera kolorów. Wszyscy życzylibyśmy sobie, aby konkretyzacja zmian następowała nieco szybciej, ale realizacja wymogów formalnych ma jasno określone tempo. Warto podkreślić, że PLFA mówiła o utworzeniu związku ministerialnego ponad dekadę. W przypadku LFA przejście od słów do namacalnych działań jest na innym poziomie. Wykorzystując terminologię futbolową można porównać długą, „palącą czas” serię ofensywną opartą na krótkich biegach, do błyskawicznych akcji decydujących o losach meczu w samej końcówce. Podoba mi się szeroko zakrojona współpraca pomiędzy klubami. To w naszym środowisku jakościowa nowość. Dodajmy do tego transparentność, realny wpływ na personalia, a także wymianę zyskiwanych przez lata doświadczeń. Często spotykam się z porównywaniem sytuacji w Polsce do „rywalizacji” pomiędzy AFC, a NFC. Uważam jednak, że na naszym podwórku rozstrzygnięcie sporu będzie inne niż za Oceanem. Tutaj „zwycięzca zgarnie wszystko” – ocenił aktualną sytuację obecny na ligowym spotkaniu znany komentator futbolu amerykańskiego w naszym kraju, Dawid Biały.
W drugiej części spotkania poznaliśmy oficjalnie pierwsze osoby, które weszły w skład władz LFA. Jednogłośnie na prezesa wybrano Marcina Wyszkowskiego, sekretarzem został Osman Sulkiewicz, a w skład zarządu weszli także Maciej Cetnerowski, Michał Chudy i Jakub Głogowski. Powołano również Komisję Rewizyjną, której członkami zostali Natalia Domagała, Tomasz Dzida oraz Przemysław Klinger.
„- Jestem zadowolony z przebiegu tego spotkania. Wszystko idzie zgodnie z naszym planem. Nie są to rzeczy, które robi się w pięć minut, bo jeśli przez ponad 10 lat coś nie najlepiej funkcjonowało i teraz są próby, by to zmienić, to należy działać przemyślanie, by „nie wylać dziecka z kąpielą”. Musimy zmienić naprawdę wiele rzeczy, a wiemy jaka jest aktualna sytuacja i musimy nasze działania podejmować ostrożnie. Naszą największą wartością jest fakt, że kluby nareszcie zaczęły ze sobą rozmawiać, współpracować i wymieniać się doświadczeniami. Właśnie na tym chcemy budować nowy rozdział futbolu amerykańskiego w Polsce” – powiedział po spotkaniu nowy prezes zarządu LFA, Marcin Wyszkowski.
Wiemy już także, jakie drużyny przystąpią w przyszłym roku do historycznego, pierwszego sezonu Ligi Futbolu Amerykańskiego, która prócz rozgrywek w formuje jedenastoosobowej, wystartuje z Ligą Rozwojową dla „dziewiątek”, oraz z ligą juniorską. Zostanie ona podzielona na dwa poziomy – LFA1 i LFA2, rozbite jeszcze na kilka grup. Szczegółowy terminarz ma zostać opublikowany w tym tygodniu. Rozgrywki LFA1 wystartują w końcówce marca, a finał planowany jest na ostatni weekend lipca. Tydzień po nim odbędzie się ostatni mecz LFA2. Poniższa lista klubów ulegnie jeszcze w przyszłości małym zmianom. Fuzję zapowiedziały już bowiem Wolverines i Wizards Opole, a Dragons Zielona Góra przerodzili się niedawno w Watahę.
Kluby obecne na zebraniu Ligi Futbolu Amerykańskiego (Łódź, 10 grudnia 2017):
– Drużyna Futbolu Amerykańskiego Lowlanders Białystok
– Gdańskie Stowarzyszenie Sportów Amerykańskich Białe Lwy
– Klub Footballu Amerykańskiego Jaguars Kąty Wrocławskie
– Klub Footballu Miners Wałbrzych
– Klub Futbolu Amerykańskiego „Bielawa Owls”
– Klub Futbolu Amerykańskiego Aviators Mielec
– Klub Futbolu Amerykańskiego Przemyśl Bears
– Klub Futbolu Amerykańskiego Rzeszów Rockets
– Klub Futbolu Amerykańskiego Silesia Rebels
– Klub Sportowy Angels Toruń
– Klub Sportowy AZS Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie
– Klub Sportowy Patrioci Poznań
– Klub Sportowy Rybnik Thunders
– Klub Sportowy Stowarzyszenie Futbolu Amerykańskiego Tychy Falcons
– Lubelski Klub Futbolu Amerykańskiego Tytani Lublin (Lublin Titans)
– Panthers Wrocław Sp. z o.o.
– Radomskie Stowarzyszenie Futbolu Amerykańskiego „Green Ducks” Radom
– Stowarzyszenie Futbolu Amerykańskiego „Wilki”
– Stowarzyszenie Futbolu Amerykańskiego Grizzlies
– Stowarzyszenie Futbolu Amerykańskiego Wolverines Opole
– Stowarzyszenie Klub Futbolu Amerykańskiego Dragons Zielona Góra
– Stowarzyszenie Klub Futbolu Amerykańskiego Silvers Olkusz
– Stowarzyszenie Klub Futbolu Amerykańskiego Wizards Opole
– Stowarzyszenie Na Rzecz rozwoju Sportów Amerykańskich w Krakowie
– Stowarzyszenie Pomorski Klub Futbolu Amerykańskiego
– Stowarzyszenie Rhinos Wyszków
– Stowarzyszenie Warsaw Sharks
– Szczecińska Fundacja Rozwoju Sportu