KS Bydgoszcz Archers – Profil drużyny w sezonie 2021

Pierwszy oficjalny mecz: 28 sierpnia 2011
Największe sukcesy: półfinał LFA1 2020, wicemistrzostwo PLFA8 2018
Wynik w 2020: półfinał LFA1
Prezes: Maciej Kalinowski
Trener główny w nadchodzącym sezonie: Daniel Piechnik
Najważniejsi zawodnicy w nadchodzącym sezonie: Jake Schimenz (QB), Jakub Krystecki (OL), Arkadiusz Cieślok (DL), Robbie Wallace (LB), Javier Carrasco (DB)

Sezon 2020 był dla Bydgoszcz Archers pierwszym w historii tej drużyny sezonem w najwyższej klasie rozgrywkowej. Drużyna skazywana na pożarcie skorzystała jednak na upadku Seahawks Gdynia, znacząco wzmocniła swój skład zawodnikami “Jastrzębi”, którzy dalej chcieli grać w futbol (np. jednym z najlepszych ofensywnych liniowych w Polsce, Jakubem Krysteckim) i przebojem wdarła się do półfinału LFA1. Jednak taki wynik nie został osiągnięty jedynie dzięki rozpadowi Seahawks. Archers już od kilku lat to jedna z najprężniej działających organizacji, poza drużyną seniorską w Bydgoszczy prowadzone są też treningi juniorów, minis oraz sekcji kobiecej. To powoduje, że dopływ talentów do pierwszej drużyny jest ciągły, a rywalizacja na poszczególnych pozycjach z roku na rok coraz większa.

W nadchodzącym sezonie trenerem głównym “Łuczników” będzie Daniel Piechnik. Ten doświadczony szkoleniowiec uczył się swego fachu pod okiem Macieja Cetnerowskiego będąc koordynatorem zespołów specjalnych, a następnie defensywy w Seahawks Gdynia, z którymi zdobył 3 tytuły Mistrza Polski. Piechnik znalazł się również w sztabie trenerskim reprezentacji USA podczas The World Games Wrocław 2017. Będzie to dla niego debiut jako HC, jednak w Bydgoszczy wierzą, że jest to najlepszy możliwy dla nich wybór, a Daniel Piechnik pozostanie w Archers na długie lata podobnie jak Jakub Samel w Panthers Wrocław czy Michał Kołek w Tychy Falcons.

Głównym problemem drużyny z Bydgoszczy w minionym sezonie była bez wątpienia obsada pozycji rozgrywającego. Sezon zaczął dobrze znany polskim kibicom Luke Zetazate, jednak w jego trakcie zastąpił go Dustin Hawke Willingham. Trudno powiedzieć czy była to zmiana na lepsze, dość wspomnieć, że na półfinał do Wrocławia Willingham wraz z zespołem już się nie udał. W nadchodzących rozgrywkach za sterami ofensywy Archers zasiąść ma Jake Schimenz, która ostatnie cztery lata spędził w Brazylii w barwach kolejno Limeira Tomahawks oraz Recife Mariners. Czas pokaże czy była to dobra decyzja, jednak wydaje się, że musi on być “upgradem” ponad zeszłorocznymi rozgrywającymi. Podania Schimenza łapać będą między innymi WR Mateusz Poneta, WR Piotr Rudnicki, TE Paweł Fabich, a także wschodnioeuropejski import na pozycji RB, Zhenya Efimenkau, który już w minionym sezonie pokazał się na boiskach z bardzo dobrej strony jako zmiennik Merila Zero.

W minionych rozgrywkach słabiej od swoich kolegów z ataku prezentowała się defensywa, więc to na nią większy nacisk w offseason położył dyrektor sportowy Bydgoszcz Archers, Osman Sulkiewicz. Przerwę między sezonową “Łucznicy” rozpoczęli prawdziwą transferową bombą ogłaszając, że z Warsaw Mets przenosi się do nich jeden z najlepszych defensywnych liniowych w historii polskiego futbolu, Arkadiusz Cieślok. Tego zawodnika nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, długoletni zawodnik Seahawks Gdynia był zdecydowanie jednym z najlepszych zawodników Mets w sezonie 2020 i jego transfer do Bydgoszczy od razu wniósł defensywę Archers na nowy poziom. Dodatkowo, Archers ściągnęli również LB Robbie Wallace’a z Wingate University (2. Dywizja NCAA), który w sezonie 2019 został wybrany do najlepszej drużyny swojej konferencji, a w dwóch poprzednich latach był wybierany do drugiej drużyny. Kolejnym wzmocnieniem, tym razem trzeciej linii obrony, jest także Javier Carrasco, Hiszpan, który w tym roku rozegrał już pełny sezon! Wszystko za sprawą ligi hiszpańskiej, która rozpoczęła swoje rozgrywki jeszcze w styczniu, a Carrasco reprezentował w niej barwy Las Rozas Black Demons.

Bydgoszcz Archers nie są wymieniani jako faworyci do zdobycia mistrzostwa Polski, jednak na pewno mają potencjał na bycie czarnym koniem rozgrywek. Jeżeli przedsezonowe transfery spełnią oczekiwania i cała drużyna wykona kolejny krok naprzód, to “Łucznicy” mogą być bardzo niewygodnym przeciwnikiem i mogą pokonać nawet teoretycznie silniejszych rywali.

Profil drużyny dostępny jest również na naszej stronie pod adresem: https://halftime.pl/klub/ks-archers-bydgoszcz/

One thought on “KS Bydgoszcz Archers – Profil drużyny w sezonie 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *