Lowlanders Białystok – Profil drużyny w sezonie 2021

Pierwszy oficjalny mecz: 19 kwietnia 2008
Największe sukcesy: mistrzostwo Polski 2018, wicemistrzostwo Polski 2019, 2020, wicemistrzostwo PLFA1 2012, 2013, 2014, mistrzostwo PLFA2 2008, wicemistrzostwo PLFA2 2010
Wynik w 2020: wicemistrzostwo Polski
Prezes: Piotr Morko
Trener główny w nadchodzącym sezonie: Troy Baker
Najważniejsi zawodnicy w nadchodzącym sezonie: Derrick Evans (QB), Rafał Królewski (WR), Jamie Cumberbatch (DB), Konrad Paszkiewicz (DL)

Gdy Panthers Wrocław poinformowali o rezygnacji z wystawienia seniorskiej drużyny w krajowych rozgrywkach w 2021 roku wielu to właśnie w Lowlanders upatruje zdecydowanych faworytów nadchodzących rozgrywek. Wicemistrzowie Polski w offseason stracili jednak wielu kluczowych zawodników, więc walka o odzyskanie mistrzowskiej korony może okazać się bardzo trudna.

Ciekawie prezentuje się nowy sztab szkoleniowy “Ludzi z Nizin”. Trener główny Troy Baker posiada 10-letnie doświadczenie trenerskie, w Europie znany jest min. z prowadzenia Prague Black Panthers. Wspomagać go będzie defensywny koordynator Allen Wahlström, który po zakończonej karierze zawodniczej (grał jako defensywny liniowy) poza trenowaniem futbolistów pracował także z kolarzami oraz lekkoatletami. Może to sugerować bardzo fizyczną grę nowej defensywy Lowlanders, która będzie musiała poradzić sobie bez kilku swoich filarów z poprzednich sezonów. Mowa tutaj o Mateuszu Dziobanie (DB, zdecydował się spróbować swoich sił w GFL), Danielu Tarnawskim (DL, wrócił do Warszawy i będzie reprezentował Warsaw Mets), a także Damianie Wesołowskim (DL), który zdecydował się zakończyć swoją bogatą futbolową karierę. Te ubytki na pewno będą miały wpływ na postawę obrony Białostoczan w nadchodzących rozgrywkach, gdyż swoich bardziej doświadczonych kolegów zastąpią młodsi zawodnicy. O to może być ciężko szczególnie w linii defensywnej, która jeszcze nie tak dawno uznawana była za najlepszą w Polsce, a teraz będzie musiała poradzić sobie bez dwóch bardzo ważnych zawodników, a z jej trzonu pozostanie już tylko doskonale znany kibicom w Polsce Konrad Paszkiewicz. Na Podlasiu liczą jednak na to, że młodzi gracze Lowlanders pójdą śladami skrzydłowego Rafała Królewskiego, który w zeszłym sezonie szturmem wdarł się do pierwszego składu wicemistrzów Polski i niespodziewanie okazał się najlepszym polskim WRem swojej ekipy.

W ataku Lowlanders również musieli zastąpić swoich ubiegłorocznych starterów. Do Białegostoku w 2021 roku nie wrócą QB Brandon Gwinner, RB Glen Toonga, a także WR Tommy Kaczocha. Zawodników ze “skill positions” zastąpią krajowi gracze, natomiast nowym rozgrywającym został Derrick Evans. Jest to stosunkowo niski, mobilny, leworęczny rozgrywający, który ma za sobą udaną karierę w 2. Dywizji NCAA. Pamiętając sukces jakim zakończyło się ściągnięcie do Polski innego zawodnika prosto z D2 (Zachary’ego Blaira, aktualnie LB Warsaw Mets), “Żubry” zdecydowały się powierzyć swój atak w ręce gracza, który zarówno swoją posturą, jak i sposobem gry bardzo przypomina Michaela Vicka, legendarnego rozgrywającego min. Atlanta Falcons czy Philadelphia Eagles. Jego podania łapać będą między innymi wspomniany już wcześniej Rafał Królewski, a także Eryk Mąkowski. Na boisku w nadchodzących rozgrywkach nie powinniśmy natomiast zobaczyć Tomasza Zubryckiego, który po sezonie 2020 definitywnie zakończył swoją sportową karierę, ale to samo mówił po sezonie 2019, a w minionych rozgrywkach zdecydował się wrócić i wspomóc swoją drużynę w play offach. Czy w tym roku, jeżeli Białostoczanie będą walczyć o mistrza, znowu zobaczymy powrót na boisko?

Lowlanders na pewno są jednym z faworytów do końcowego triumfu. W końcu w ciągu ostatnich trzech lat byli jedyną polską drużyną, która potrafiła nawiązać walkę z Panthers, a w Polish Bowl XIII w 2018 roku udało im się nawet pokonać Pantery. Jednak przedsezonowe osłabienia, a także krótka ławka (którą mogliśmy oglądać między innymi na pojedynku w Tychach w minionych rozgrywkach) powodują, że nie są oni “pewniakiem” do tytułu. Na pewno jednak, pomimo straty kilku zawodników, mistrzostwo Polski jest celem “Ludzi z Nizin” na ten sezon i zawodnicy z Podlasia nie zadowolą się niczym innym.

Profil drużyny dostępny jest również na naszej stronie pod adresem – https://halftime.pl/klub/lowlanders-bialystok/

Leave a Reply

Translate »