Mistrzostwa Polski Juniorów Zapowiedź meczu KS Bydgoszcz Archers vs Angels Toruń

W tym roku z powodu pandemii COVID-19 sezon 2020 w futbolu amerykańskim w Polsce będzie wyglądał zupełnie inaczej niż ten z 2019 roku – zarówno w lidze LFA1 , jak i w rozgrywkach juniorskich zobaczymy tylko 6 drużyn. Wiele innych zespołów, które mieliśmy okazję zobaczyć w najwyższej klasie rozgrywek w poprzednim sezonie, zdecydowało się na grę w LFA9 bądź wycofało się z jakichkolwiek rozgrywek. W tym sezonie juniorskim będziemy mogli podziwiać zmagania drużyn: Bielawa Owls (czyli mistrzów sezonu 2019), Panthers Wrocław (finalistów w sezonie 2019) Lowlanders Białystok, Warsaw Eagles oraz Angels Toruń i Bydgoszcz Archers .

Już w najbliższą sobotę, o godz. 14 w Bydgoszczy przy ulicy Słowiańskiej 7, odbędzie się derbowe spotkanie inaugurujące rozgrywki Mistrzostw Polski Juniorów pomiędzy Bydgoszcz Archers a Angels Toruń. Ten mecz z pewnością przyciągnie wielu fanów z rywalizujących ze sobą klubów. Czeka nas ciekawe widowisko na rozpoczęcie sezonu. Kibice będą mieli okazję usłyszeć znaną w Bydgoszczy artystkę Annę Hnatowicz . Mecz komentować będzie znany kibicom duet Obgadani.

Łucznicy z Bydgoszczy są znani z inwestowania w futbol młodzieżowy. Sposób prowadzenia kadr młodzieżowych w zespole z Bydgoszczy i fakt, iż zasadniczy zawodnik Archers , Ksawery Tkacz, na co dzień trenuje z seniorską drużyną, wpływa na korzyść Łuczników. Przygotowania do sezonu rozpoczęli oni w lutym, jednak z wiadomych przyczyn wznowili je już na początku maja, przy zachowaniu reżimu sanitarnego wyznaczonego przez władze miasta. Debiutancki sezon JLFA 2019 pokazał, że są drużyną, która może podjąć walkę o fazę play-off. Swój sezon Łucznicy zakończyli z bilansem 2-2, dwukrotnie ulegając zespołowi Armada Szczecin, jednak były to mecze, w których o wyniku zadecydowało zaledwie jedno przyłożenie, podobnie jak w meczu fazy play-off pomiędzy tymi dwoma drużynami.

„Patrząc na to, jak rozwinęli się zawodnicy fizycznie oraz jak rozwinęli się moi asystenci, mamy dużo więcej doświadczenia jako drużyna. Mimo sporej przebudowy, myślę, że finał to nasz główny cel tych rozgrywek. Zawodnicy sami są zmotywowani faktem rywalizowania z lokalnym rywalem i jestem pewien, że moi gracze wyjdą na to spotkanie, uderzając bardzo silnie, grając na bardzo dużej pewności siebie, pamiętając o spotkaniu z poprzedniego sezonu zakończonego naszym zwycięstwem. Uważam, że ta drużyna jest w stanie powtórzyć wynik zeszłoroczny, natomiast to nie zmienia faktu, że do rywala podchodzimy z dużym szacunkiem i pokorą wobec umiejętności zawodników Angels .” – skomentował w przeprowadzonym przeze mnie ​wywiadzie nadchodzące starcie trener Łuczników, Stanisław Pawlak.

Anioły z Torunia z pewnością będą chciały udowodnić na boisku, że są lepszą drużyną niż w poprzednim sezonie. Bilans 0-4 i zaledwie 14 zdobytych punktów we wszystkich meczach w sezonie 2019 pozostawia wiele do życzenia, tym bardziej patrząc na oczekiwania kibiców, które po rozgrywkach w 2018 roku były ogromne – i trudno się temu dziwić. Drużyna z Torunia bowiem zakończyła nadmieniony sezon na 4 miejscu, pokazując duży potencjał, niewykorzystany w ubiegłym sezonie. Tak wyraźny spadek formy Angels na przestrzeni roku pokazuje, jak nieprzewidywalne potrafią być rozgrywki juniorskie – trudno więc przewidzieć wynik inauguracyjnego spotkania.

Pomimo słabej gry Aniołów w poprzednim sezonie ich trener wierzy w nich całkowicie. Na moje pytanie: „Czego oczekujesz od swoich zawodników w sobotnim spotkaniu?”

Matthew Kershey odpowiedział tak: „Oczekuję od nich, że podczas każdej akcji będą dawali z siebie wszystko, oraz że będą ograniczać liczbę swoich błędów.” Oprócz tego trener Angels powiedział: „Jako gracz lub trener futbolu amerykańskiego powinieneś zawsze wchodzić na boisko wierząc w siebie oraz twoich kolegów z drużyny. […] Liczymy na każdego z tych chłopaków, że stanie na wysokości zadania i po prostu będzie odgrywał swoją rolę w zespole.” Z pewnością jest to znakomity mecz, aby rozpocząć „okrojony” sezon ligi juniorskiej. Mam nadzieję, że wynik będzie jak najbardziej wyrównany, a zawodnicy dostarczą widowni wiele emocji.

Bydgoszcz Archers
Angels Toruń
VS

Mikołaj Zając, Field Goal Magazine

Leave a Reply

Translate »