Najważniejsze pytania nadchodzącego sezonu

Po niezwykle emocjonującym sezonie 2021 czekają nas, nie mniej interesujące rozgrywki 2022. Dziś chcielibyśmy wam zaprezentować, według nas najważniejsze pytania dla najwyższej klasy rozgrywkowej – PFL1 Apelujemy jednak o trochę dystansu, gdyż poniższy tekst powstał niejako z „przymrużeniem oka”. ?

Czy istnieje życie w Falcons bez Michała Kołka?

W środku offseason kibiców drużyny z Tychów spotkała bardzo niemiła niespodzianka. Michał Kołek, architekt największych sukcesów Falcons w minionych latach, zdecydował się przenieść do lokalnego rywala, Silesii Rebels Katowice. Tyszanie oczywiście szybko wzięli się do roboty, a jednego z najlepszych polskich szkoleniowców zastąpił były koordynator ofensywny drużyn GFL1, Augie Stevens. Jego słynne już facebookowe rekrutowanie każdego, kto miał zdjęcie w padach/kasku, które z jednej strony było bardzo memiczne, sprawiło jednak, że do Falcons trafiło kilku nowych zawodników. Czy to wystarczy aby Falcons po raz kolejny awansowali do Polish Bowl, a może nawet sięgnęli po to trofeum?

Czy Lowlanders powrócą do Polish Bowl?

Za słusznie minionych czasów Ligi Futbolu Amerykańskiego, w każdym z trzech finałowych meczów Panthers Wrocław spotykali się z Lowlanders Białystok. Wydawało się więc, że z odejściem Panthers do ELF, to właśnie Lowlanders przejmą rolę hegemona na krajowym podwórku. Sezon 2021 zweryfikował jednak te oczekiwania, a Białostoczanie nie zagrali nawet w Polish Bowl XVI, gdyż w półfinale ulegli Falcons 34:15. Pomimo fantastycznej postawy juniorskiej drużyny (aktualni Mistrzowie Polski) Lowlanders mają jednak problem ze znalezieniem wartościowych zastępców dla swoich starzejących się kluczowych zawodników. Czy powracający do Białegostoku trener Troy Baker poukłada tę mieszankę młodości i doświadczenia, czy też po raz kolejny Lowlanders obejrzą Polish Bowl jedynie z poziomu trybun albo kanapy?

Czy Mets w końcu wygrają mecz play offów?

2019 – porażka z Falcons 34:27 w fazie wild card
2020 – pomimo wielkich nadziei 5. miejsce po sezonie zasadniczym i brak awansu do play offów
2021 – porażka z Rebels 26:21 w fazie wild card po niesamowicie emocjonującym starciu, które wybraliśmy najlepszym meczem sezonu 2021
2022 – ???

Mets mieli być kolejną mocną drużyną z Warszawy i jako ekipa ze stolicy kraju być co roku jednym z faworytów do końcowego triumfu. Ale co roku wielkie przedsezonowe nadzieje szybko były weryfikowane przez boiskową rzeczywistość, która dla Mets nie była zbyt łaskawa. Nawet zakontraktowanie przed sezonem 2021 Davida Asha, najlepszego rozgrywającego, jaki kiedykolwiek grał na polskich boiskach, nie przyniosło Mets nie tyle uprawnionego mistrzostwa, a nawet jednego zwycięstwa w postseason! O lepszy wynik w tym sezonie będzie bardzo ciężko, szczególnie że skład wygląda na zdecydowanie słabszy niż w poprzednich latach i sam awans do play offów powinien być przez Mets traktowany jako ogromny sukces. Czy jednak w tym sezonie drużyna z Warszawy zaskoczy ekspertów i wreszcie zazna smaku wygranej w tej kluczowej fazie sezonu?

Czy Kings zdobędą pierwsze mistrzostwo dla Ekipy z Małopolski?

Zacieśnienie współpracy z Ekipą Friza zakończone przejęciem 100% własności nad drużyną Kings przez Ekipę było największą historią minionego offseasonu w Polsce. Dzięki zwiększonemu budżetowi, Krakowianie byli w stanie zrekrutować wielu zawodników z pozostałych drużyn PFL1, w tym wielu aktualnych Mistrzów Polski z nieistniejących już Archers. Do Krakowa wraca Malik Jackson, który tym razem już jako trener główny będzie chciał zdobyć najważniejsze trofeum w polskim futbolu. Kings bez dwóch zdań są zdecydowanymi faworytami PFL1 w sezonie 2022. Czy udźwigną tę presję i zdobędą pierwsze Mistrzostwo Polski dla Małopolskich drużyn? Czy też pomimo współpracy z Ekipą będziemy świadkami jednej z największych niespodzianek w historii polskiego futbolu?

Czy Eagles wygrają mecz w najlepszej lidze w Polsce po raz pierwszy od 2017 roku?

Pięć lat. Prawie pięć lat kibice Warsaw Eagles czekają na zwycięstwo najstarszej drużyny w Polsce w najlepszej lidze w naszym kraju. Od 28 maja 2017 i pokonania w fazie dzikich kart Topligi Tychy Falcons (24:22) mieliśmy w naszym futbolu kilka „zmian szyldów” oraz rozłamów. W 2018 roku Eagles nie zdecydowali się dołączyć do LFA i pozostali w PLFA. Pomimo wygrania Topligi w 2018, a także zajęcia pierwszego miejsca w sezonie zasadniczym 2019, nie sposób nazwać Topligę najlepszą ligą w Polsce w tamtym okresie. W covidowym sezonie 2020 Eagles wystąpili jedynie w dziewiątkach, a rozgrywki 2021 Orły zakończyły z bilansem 0-6. Tę fenomenalną passę przerwać będzie trudno, ale nie jest to awykonalne, więc kibice Eagles – nie traćcie nadziei!

Mamy również dwa pytania, na które odpowiedź poznamy dopiero w dłuższej perspektywie.

Czy Mistrz Polski 2022 zagra w PFL w sezonie 2023?

Pytanie, na które odpowiedź powinna być banalnie prosta. Niestety, realia naszego ukochanego sportu są jakie są i często nawet na pierwszy rzut oka bardzo dobrze poukładane kluby, mogą z dnia na dzień zawiesić swoją działalność. Taki los spotkał ubiegłorocznych Mistrzów Polski, drużynę Bydgoszcz Archers, którzy w nadchodzących rozgrywkach nie wystawią drużyny seniorskiej. Mistrz Polski 2020, Panthers Wrocław, na szczęście nie zawiesili swej działalności, ale zdecydowali się występować jedynie w European League of Football, rezygnując zupełnie z występów w Polsce. Miejmy nadzieję, że Mistrz Polski 2022, ktokolwiek nim nie zostanie, nie sprawi nam tak niemiłej niespodzianki jak Archers, a zdobycie Mistrzostwa będzie jednym z etapów istnienia klubu, a nie jego ostatnim aktem.

Czy Osman wytrzyma w swojej nowej drużynie więcej niż 2 lata?

Na zakończenie schodzimy na drugi poziom rozgrywkowy, a konkretnie do Wieliczki. Od samego początku swojego istnienia Dragons wzbudzali w futbolowej społeczności skrajne emocje. Po słabym inauguracyjnym sezonie (zakończonym bilansem 0-6), po przejściu na formułę 11 osobową Smoki zdołały awansować do półfinału PFL 2 z bilansem 3-3. To jednak nie zadowala ambitnych włodarzy Dragons, którzy po zakończeniu sezonu zdecydowali się zakontraktować generalnego menedżera świeżo upieczonych Mistrzów Polski z Bydgoszczy, Osmana Sulkiewicza. Ten zdecydował się pozostawić na stanowisku trenera głównego Gawina Campbella, a także dodać do drużyny wielu zawodników z doświadczeniem na najwyższym poziomie rozgrywkowym oraz doskonale znanego kibicom w Polsce Luke’a Zetazate. W ostatnim czasie dowiedzieliśmy się również, że sztab szkoleniowy w Wieliczce wzmocni wielokrotny Mistrz Polski oraz były trener Reprezentacji Polski, Maciej Cetnerowski. Dragons zebrali więc w jednym miejscu wiele talentu (zarówno na boisku, jak i poza nim), a kluczowym pytaniem w nadchodzącym sezonie będzie to, czy takie wybuchowe połączenie wielu mocnych osobowości i charakterów pociągnie Dragons na szczyt drugoligowej tabeli, czy też będzie prowokować tarcia na każdej płaszczyźnie działalności drużyny z Wieliczki.