Niemiecka federacja GFL we współpracy z Kanadyjczykami

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Dnia 31.01.2019 w Toronto kanadyjska (CFL) oraz niemiecka liga futbolu amerykańskiego (GFL) osiągnęły porozumienie, którego celem jest zbudowanie długoterminowej strategicznej współpracy, służącej rozwojowi sportu w obu tych krajach. „Chcemy promować ten sport i pomagać graczom w spełnianiu ich futbolowych marzeń” – powiedział Robert Huber, Prezes Niemieckiego Związku Futbolu Amerykańskiego (AFVD).

Porozumienie udało się zawrzeć po dwóch dniach dyskusji i wymiany informacji w największym mieście Kanady, w którym swoją siedzibę ma CFL. „Będziemy dzielić się wiedzą żeby sobie wzajemnie pomagać, zarówno w sportowych, jak i biznesowych aspektach naszych lig” – skomentował Randy Ambrosie, Komisarz CFL.

Pierwszym krokiem będzie uczestnictwo wybranych zawodników GFL w marcowym National Combine CFL, czyli wydarzeniu w którym wystąpią największe talenty z U SPORTS, kanadyjskiej ligi uniwersyteckiej, ligi juniorskiej oraz NCAA. „Pracę nad tym rozpoczniemy niezwłocznie” – skwitował Ambrosie.

Obie ligi dyskutowały również nad możliwością kontynuacji gry przez młodych Kanadyjczyków w Niemczech, gdy ich kariera uniwersytecka albo juniorska dobiegnie końca oraz nad rozwojem niemieckich graczy i umożliwieniu im gry na kanadyjskich uniwersytetach. W Canadian Football League gra dziewięć zespołów, a samą CFL powszechnie uważa się za najlepszą po NFL ligę na świecie. W jej finale dwie najlepsze drużyny rywalizują o Puchar Greya (Grey Cup), który jest przyznawany od 1909 roku.

W German Football League grają 32 drużyny w dwóch dywizjach. Najlepsza szesnastka rywalizuje w GFL1, gdzie dwa najlepsze zespoły mierzą się ze sobą w German Bowl. Ogółem w Niemczech istnieje 450 klubów i trenuje 65 000 zawodników, a futbol amerykański jest tutaj na najwyższym poziomie w Europie. „Jesteśmy przekonani, że na tej współpracy zyskają ligi w obu naszych państwach”  – powiedział Carsten Dalkowski, Prezes AFVD.

Kanadyjska liga rozpoczęła pewną misję – Ambrosie nazywa to CFL 2.0 – chodzi o wzrost znaczenia CFL na arenie międzynarodowej, możliwości biznesowe oraz rozwój talentów. Warto dodać, że niedawno w Meksyku odbył się również Draft i Combine we współpracy z meksykańską Liga de Futbol Americano Profesional (LFA). Ambrosie zaplanował też spotkania z przedstawicielami innych lig w Europie.[/vc_column_text][vc_text_separator title=”Filip Skalski”][/vc_column][/vc_row]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *