Obustronnie traktujemy współpracę długofalowo, liczy się rozwój i profesjonalizm

Na Dolnym Śląsku doszło do bardzo ciekawej kolaboracji. Panthers Wrocław postanowili całkowicie zrezygnować z drużyny B, na rzecz współpracy z drużyną Jaguars Kąty Wrocławskie. Dla obu stron ma to być krok do maksymalnej profesjonalizacji drużyn oraz czerpania wzajemnych korzyści ze szkolenia utalentowanych graczy. Więcej o współpracy powiedziała nam Karolina Janas.

Panthers Wrocław​ + Jaguars Kąty Wrocławskie​ = Nowy poziom współpracy klubów futbolu amerykańskiego. 🐾🐾 Przed nami...

Opublikowany przez Panthers Wrocław Poniedziałek, 28 stycznia 2019

Kamil: Chodzą pogłoski, że w 2019 roku Panthers Wrocław zrezygnują z drużyny “B” na rzecz współpracy z drużyną Jaguars Kąty Wrocławskie. Czy to prawda i jakie wiążecie z tym nadzieje?

Karolina: I tak, i nie. Tak, bo w istocie nie będziemy wystawiać drugiej seniorskiej drużyny w żadnych oficjalnych rozgrywkach w tym roku. Nie, bo zdecydowaliśmy się na mocne poszerzenie pierwszego składu Panthers i w tej chwili mamy pod skrzydłami ponad 60 osób.

Współpraca na linii Panthers – Jaguars była jednym z głównych powodów, dla których drużyna z okolic Wrocławia zdecydowała się na przejście do LFA2, czy to jest tylko swego rodzaju “dodatek”?

Nie chcę wypowiadać się za kolegów z Kątów ale wydaje mi się, że Jaguars wypadli w minionych rozgrywkach LFA 9 na tyle dobrze, że zapracowali sobie na awans i krok do przodu, czyli przejście na 11-osobowe rozgrywki, jest tutaj zupełnie uzasadnione. Jednak odpowiadając na pytanie: nie wiążemy tego bezpośrednio z naszą współpracą.

Skład “B” jest dla wielu drużyn idealnym rozwiązaniem dla graczy, którzy dopiero uczą się futbolu i mogą rywalizować z ekipami równymi sobie. Co stanie się z nowymi graczami, który postanowią dołączyć do Panter i będą chcieli uczyć się futbolu na podstawowym poziomie?

W sezonie 2019 nie planujemy żadnego seniorskiego naboru, wszystkich zainteresowanych kontaktujemy z ekipą Jaguars. Dla nas to świetne rozwiązanie, które pozwoli skupić się na rozwoju młodych zawodników, rekrutowanych w wieku juniorskim, a nawet wcześniej.

Skoro Panthers mieliby zrezygnować z drużyny “B”, to czy taka sytuacja jest równoznaczna z tym, że zostanie tylko skład podstawowy oraz drużyna juniorów?

Dokładnie tak. Przy czym, jak podkreśliłam wcześniej, skład podstawowy jest znacznie szerszy, niż miało to miejsce w poprzednich sezonach. Panthers A to grupa najbardziej utalentowanych graczy od 18 roku życia wzwyż. Długofalowa strategia naszego klubu zakłada szkolenie od najmłodszych lat: zaczynając w Panthers Minis, przez drużynę juniorów aż do wieku seniorskiego – w tym momencie decydujemy, czy zawodnik jest gotowy, by walczyć o najwyższe cele, czy też potrzebuje sezonu-dwóch na rozwój w stabilnych warunkach (choć niższej klasie rozgrywkowej), jakie zapewniają właśnie Jaguars.

Jak będą wyglądały przygotowania do sezonu w LFA2 oraz treningi? Wiadomym jest, że Pantery mają profesjonalny ośrodek, zaplecze oraz trenerów na wielu pozycjach. Wszystko będzie odbywać się we Wrocławiu, czy w Kątach?

Myślę, że to pytanie na które powinien odpowiedzieć Mariusz Chwastyk z Jaguars, w kwestiach przygotowania do sezonu pozostawiamy sobie totalną swobodę. Zaznaczę jednak, że przewidzieliśmy organizację co najmniej jednego treningu w tygodniu na boisku przy ul.Lotniczej – lokalizacja jest korzystna zarówno dla zawodników mieszkających we Wrocławiu, jak i w Kątach. Jednocześnie to obiekt ze świetną infrastrukturą, przystosowany do futbolu amerykańskiego. Od strony trenerskiej mogę powiedzieć, że chłopaki z Jaguars są na etapie budowania sztabu. Bez względu na to, kto prócz Pawła Kaźmierczaka, będzie odpowiedzialny za szkolenie, zapewniamy Jags wsparcie merytoryczne, lecz niczego nie narzucamy.

Jaguary w roku 2018 pokazali, że są silną drużyną. Bez większych problemów wygrali swoją grupę w LFA9 i polegli dopiero w półfinale z Białymi Lwami. Czy jest już jakiś cel, który postawiła sobie ekipa z Kątów Wrocławskich na sezon w LFA2? Skoro ma dojść do współpracy, to pewnie mierzą wysoko?

To prawda, Jags skończyli sezon 2018 w top 4 swoich rozgrywek i pokazali, że trzeba się z nimi liczyć. Tak naprawdę pierwsze myśli o szerszej współpracy pojawiły się w sierpniu, na bazie doświadczeń związanych z wypożyczeniem grupy zawodników Panthers B, dlatego z uwagą przyglądaliśmy się ich poczynaniom i mocno kibicowaliśmy. Jakie są założenia na LFA 2 – nie wiem, nie chcę wypowiadać się za kolegów z Kątów. Wierzę jednak, że doskonale sobie poradzą, a zmiana formuły będzie dla nich świetną sposobnością do rozwoju. To ambitny zespół z ogromnym potencjałem.

Czy współpraca na linii Panthers – Jaguars to tylko jednosezonowy projekt, czy w planach jest dłuższa kooperacja? Jakie mogą płynąć z tego profity w przyszłości?

Mogę powiedzieć, że obustronnie traktujemy współpracę długofalowo i wartości dodane, jakie widzimy dla przedsięwzięcia w przyszłości to przede wszystkim stabilizacja i profesjonalizacja wrocławskiego środowiska futbolowego oraz oczywiście szeroko rozumiany rozwój. Ten etap już rozpoczęliśmy wspomagając ekipę z Kątów w stworzeniu sekcji dziecięcej – Jaguars Minis.

Sekcję Jaguars Minis prowadzi trener Janusz Góralski wraz z Marleną Bronowicką. Zapisy na zajęcia pokazowe dla dzieci w wieku 8-12 lat odbędą się 29.01.2019. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na oficjalnej stronie Facebookowej Jaguars Kąry Wrocławskie – przyp. Red.

Kamil Ptaszkiewicz

Leave a Reply

Translate »