Playoffowe scenariusze – przed 8. kolejką LFA1

Wielkimi krokami zbliżamy się do końca sezonu zasadniczego na najwyższym szczeblu rozgrywek Ligi Futbolu Amerykańskiego. Przed nami 16 decydujących meczów podzielonych na trzy finałowe kolejki. Pięć spotkań zaplanowano na najbliższy weekend. Powinien on idealnie zbudować napięcie przed najważniejszymi momentami walki o playoffs. W poniższym tekście, zamiast Power Rankingu, przybliżymy szeroki wachlarz możliwych playoffowych scenariuszy.

Grupa Północna

Lowlanders Białystok 4-2 167:106 +61 (vsMets, vsWilki)

Ludzie z Nizin znaleźli się w idealnej sytuacji. Pomimo słabego początku i wpadek z Panthers oraz Falcons zdołali przebić się na fotel lidera Grupy Północnej. Dzięki kluczowemu zwycięstwu nad Seahawks mają wszystkie karty w swoich rękach. Jeśli zdołają wygrać w dwóch pozostałych starciach, to bez względu na wyniki innych spotkań awansują bezpośrednio do półfinału. Terminarz jest dla nich łaskawy i gwarantuje prawdziwą serię meczów domowych. Jest spora szansa, że Białystok opuszczą dopiero w drodze na wielki finał.

Seahawks Gdynia 4-2 206:105 +101 (vsKings, @Lakers)

Jastrzębie bardzo szybko zażegnały kryzys. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na to, że błyskawiczna wymiana rozgrywającego powiodła się. Udział w playoffs jest niemal pewny, a wygrana nad Mets praktycznie gwarantuje opcję rozgrywania dodatkowego meczu przed własną publicznością. Wpadka w Białymstoku mocno ogranicza szanse na grupowy tryumf. Aby awansować w tabeli, Seahawks muszą liczyć na potknięcie Lowlanders.

Warsaw Mets 3-2 129:73 +56 (vsPanthers, @Lowlanders, vsRhinos)

Futboliści z Warszawy mają za sobą dwie wygrane z rzędu. W miniony weekend pauzowali i muszą pogodzić się z faktem, że Lowlanders i Seahawks zdołali ich zepchnąć ze szczytu tabeli północy. Teoretycznie powrót na pierwsze miejsce jest możliwy, ale w praktyce będzie to bardzo trudne zadanie. Mets czekają dwie z rzędu batalie z liderami grup. Jakakolwiek wpadka na dobre przywiąże ich do trzeciego miejsca. Aby zakończyć pozytywnie warto wspomnieć, że ze względu na wygraną nad Lakers, miejsce w playoffs jest już niemal w 100% zabukowane.

Wenglorz AZS UWM Olsztyn Lakers 2-4 86:197 -111 (@Armia, vsSeahawks)

Dwa ostatnie weekendy w wykonaniu Jeziorowców to niemal setka straconych punktów i zaledwie jedno zdobyte przyłożenie. Porażki z Mets i Lowlanders sprawiają, że wizja awansu do bezpośredniej walki o mistrzostwo, to już tylko zaawansowana matematyka. Lakers zrobią wszystko, aby pozytywnie zamknąć sezon, który na pewno zakończą na czwartym miejscu w swojej grupie.

Rhinos Wyszków 0-5 52:202 -150 (vsTowers, @Wilki, @Mets)
Wilki Łódzkie 0-5 48:211 -163 (vsWataha, vsRhinos, @Lowlanders)

Nosorożce i Wilki są w identycznej sytuacji. Obydwie ekipy mają na swoim koncie po 5 porażek, a do tego bardzo zbliżony bilans małych punktów. Bez względu na pozostałe rezultaty, zwycięzca ich bezpośredniego starcia wywalczy utrzymanie. Pokonany za rok zagra w drugiej lidze. Kluczowa batalia o byt w LFA1 odbędzie się 25 maja w Łodzi.

Grupa Południowa

Panthers Wrocław 5-0 214:50 +164 (@Mets, @Falcons, @Armia)

Przy okazji rywalizacji pucharowej Pantery zrobiły swoje. Teraz mogą już tylko czekać na wynik starcia Broncos z Wild Boars. Mecz odbędzie się w Szwajcarii i choć nadzieja umiera ostatnia, to nie ulega wątpliwości, że Calanda jest faworytem. Innymi słowy, można skupić się w 100% na rywalizacji w Polsce. To nie są dobre wieści dla przeciwników Panthers. Wrocławianie są już pewni udziału w playoffs, a jeśli pokonają Falcons, to zagwarantują sobie pierwsze miejsce w grupie i bezpośredni awans do półfinału.

Tychy Falcons 4-1 178:77 +101 (@Kings, vsPanthers, vs Towers)

Poza wpadką w Gdyni Sokoły rozgrywają imponujący sezon. Mimo to ich sytuacja wciąż daleka jest od jasnej i klarownej. Przed Falcons seria starć z bezpośrednimi kandydatami do czołowych miejsc na południu. Wygrywając w najbliższy weekend jeszcze bardziej utrudnią skomplikowaną sytuację Kings, ale mogą również zapewnić futbolistom z Krakowa potężną dawkę nadziei. Tydzień później grając przeciwko Panthers rozstrzygną kwestię pierwszego miejsca w grupie, a w ostatniej kolejce mecz z Towers może zamienić się w walkę o drugą lokatę. Wiele wskazuje na to, że Sokoły bez większego problemu zameldują się w playoffs, ale na pewno nie mogą liczyć na to, że ich rywale poddadzą się bez walki.

Towers Opole 3-2 116:106 +10 (@Rhinos, @Wataha, @Falcons)

Drugoligowi Mistrzowie mają ogromną szansę na zakończenie sezonu z dodatnim bilansem. Jest to scenariusz, jaki przed pierwszym gwizdkiem braliby w ciemno. Z drugiej strony wraz z oczekiwaniami wzrasta również presja. Ewentualna wpadka z Rhinos wydaje się być skrajnie nieprawdopodobna, ale nie takie rzeczy widywaliśmy na arenach sportowych całego świata. Wydaje się, że kluczowym meczem dla Wież będzie starcie w Zielonej Górze. Wszystko wskazuje na to, że rewanż za finał LFA2 wyłoni ekipę, która zgarnie ostatnie wolne miejsce w playoffs. Takie rozwiązanie może być pokrzyżowane jedynie przez serię wygranych zawsze groźnych Kings.

Armia Poznań 3-3 114:132 -18 (vsLakers, vsPanthers)

Futboliści z Poznania rozpoczęli sezon od mocnego uderzenia, jednak w ostatnich tygodniach wyraźnie kończy im się benzyna. Największym rozczarowaniem dla Armii musiała być wysoka porażka w Opolu. Sprawiła ona, że wizja playoffs bardzo mocno się oddaliła. Zgodnie z ustaleniami LFA, w przypadku równej liczby wygranych przy rozstrzyganiu kolejności w tabeli pod uwagę brane są najpierw bezpośrednie mecze, a następnie małe punkty stracone w tych spotkaniach. W rywalizacji z Towers, Kings i Watahą poznaniacy pozwolili wbić sobie aż 70 punktów. Awans nie jest niemożliwy, jednak będzie wymagał bardzo dużej pomocy reszty stawki.

Wataha Zielona Góra 2-3 88:100 -12 (@Wilki, vsTowers, @Kings)

Wataha zaskoczyła futbolową Polskę nawiązując wyrównaną walkę z podmęczonymi Panthers. Mecz zakończył się porażką zielonogórzan, ale zapewnił zawodnikom ogromną dawkę motywacji na chwilę przed kluczowymi momentami sezonu zasadniczego. Wataha ma przed sobą cały zestaw najważniejszych meczów. Starcie z Wilkami obowiązkowo trzeba wygrać. Na rywalizację z Towers nikogo w Zielonej Górze nie trzeba nakręcać. Ewentualna wpadka w rewanżu za ubiegłoroczny drugoligowy finał może definitywnie przekreślić playoffowe plany. 25 maj będzie sądnym dniem na futbolowym Dzikim Zachodzie.

Kraków Kings 2-3 104:143 -39 (vsFalcons, @Seahawks, vsWataha)

Sytuacja Królów jest zdecydowanie najtrudniejsza spośród wszystkich drużyn w całej lidze. Teoretycznie mają 100% władzy i wpływu na swój playoffowy los. Komplet wygranych załatwia temat, a przy odrobinie szczęścia może dać nawet drugie miejsce w grupie. Niestety, w meczach z Falcons i Seahawks faworytami będą Królewscy rywale. Kings podejdą do tych spotkań „z nożem na gardle”. Każda kolejna wpadka bardzo mocno ogranicza szanse oraz pole manewru. Można powiedzieć, że dla Królów playoffs zaczynają się już teraz. Margines błędu już praktycznie nie istnieje.

Vs domowy @ wyjazd

Leave a Reply

Translate »