Podsumowanie meczu PFL1 Bydgoszcz Archers – Kraków Kings

W sobotę 1 maja na stadionie miejskim w Bydgoszczy zmierzyły się pierwszoligowe zespoły Bydgoszcz Archers oraz Kraków Kings. Obydwie drużyny podchodziły do spotkania po wygranych w poprzednich kolejkach. Archers po łatwym zwycięstwie nad Eagles podejmowali Kings, którzy wyszli górą z niesamowicie zaciętego pojedynku z Rebels.

Po wygranym losowaniu kapitanowie Kings zdecydowali o przełożeniu odbierania piłki na drugą połowę. Formacja specjalna Krakowian zaczęła więc mecz od wykopu. Odbierający po stronie Archers Bartosz Gnoza dobiegł z futbolówką w okolice dwudziestego jarda i to z tego miejsca grę rozpoczęła formacja ofensywna gospodarzy. Bydgoszczanie nie utrzymali jednak posiadania na długo ponieważ już przy pierwszym podaniu piłka trafiła w ręce DB Kings Jarka Satkowskiego.

Pierwszy drive ofensywny gości był bardzo ciekawy: dobra, agresywna gra linii defensywnej Archers wymagała przytomnej gry ofensywy gości i korzystania z różnych wariantów ataku. Świetną interwencją popisał defensive back Dawid Magrean, który wybijając piłkę z rąk skrzydłowego Kings odebrał przeciwnikom możliwość zdobycia wymaganych jardów. Do próby field goal podszedł więc na trzydziestym jardzie kicker Marcin Masłoń, jego kopnięcie zostało jednak zablokowane przez defensywę gospodarzy.

W dalszej części kwarty gra wyglądała na wyrównaną: punty po obydwu stronach oraz dobra gra obydwu linii defensywnych.

Następną część spotkania gospodarze rozpoczęli na piętnastym jardzie w sytuacji 3&4.

Po niedokładnym podaniu Archers zdecydowali się na field goal, celne kopnięcie wykonał Kornel Witkowski i Archers wygrywali 3:0. Po zmianie posiadania przy próbie akcji biegowej błąd przy przekazywaniu piłki popełnili rozgrywający i running back gospodarzy, wypuszczona piłka została przytomnie przechwycona przez defensorów gospodarzy.

Na trzydziestym jardzie drive ofensywny rozpoczęli więc Archers, który zostali jednak powstrzymani przez obronę Kings przy zgraniu czwartej próby. Po turnover na rzecz gości piłka wróciła momentalnie w ręce gospodarzy, przechwyt umożliwił Archers kolejną próbę zdobycia punktów. Tym razem na solową akcję biegową zdecydował się rozgrywający John Simenz, wbiegając w pole punktowe tuż przy pylonie zdobył pierwsze przyłożenie w tym meczu. Po udanym podwyższeniu Kornela Witkowskiego Archers gospodarze wygrywali 10:0.

Przed końcem pierwszej połowy obydwie drużyny zmuszone były jeszcze do puntowania, przechwytem popisał się Wojciech Perz łapiąc podanie Filipa Mościckiego. Archers nie wykorzystali jednak tej szansy i zmuszeni byli do odkopnięcia piłki.

Formacja ofensywna Kings na minute przed końcem pierwszej połowy była już pod samą linią pola punktowego przeciwników. Po omówieniu taktyki podczas time-outu świetne podanie w głąb pola posłał rozgrywający gości a przyłożenie zdobył skrzydłowy Bernard Wiązania. Kopnięcie na podwyższnie zostało jednak zablokowane i pierwsza połowa zakończyła się wynikiem 10:6.

W następnej części spotkania po fumble RB Kings Alonzo Brock piłkę przejął Robbie Wallace i zdobył pick six, gospodarze odskoczyli już na 16:6. Szybko kolejne punkty dla Archers zdobył Piotr Rudnicki, Jake Schimenz po świetnej uciecze przed rushującymi przeciwnikami posłał upadając trzydziesto jardowe podanie w pole punktowe. Po udanym podwyższeniu wynik wynosił już 23:6.

Kings nie zamierzali się poddawać i po mocnym, celnym podaniu Filipa Mościckiego, przyłożenie zdobył Philipp Blechinger, łapiąc piłkę na samym końcu endzone, zostawiając jedną nogę w polu boiska podczas chwytu. Marcin Masłoń podwyższył za jeden punkt – wynik 23:13. Po zaciętej walce to jednak zawodnicy gospodarzy przypieczętowali wygraną podwyższając prowadzenie. Jake Schimenz kolejny raz zdecydował się na akcję biegową i ustanowił wynik spotkania 29:13.

Bydgoszcz Archers 29:13 Kraków Kings (0:0, 10:6, 23:6, 29:13)

II kwarta

3:0 – field goal Kornel Witkowskiego dla Archers.
9:0 – przyłożenie po akcji biegowej rozgrywającego Archers Jake Schimenza.
10:0 – kopnięcie na podwyższenie Kornela Witkowskiego.

10:6 – Skrzydłowy Kings Bernard Wiązania łapie w endzone podanie od rozgrywającego Filipa Mościckiego. Kopnięcie na podwyższenie zostaje zablokowane.

III kwarta

16:6 – Linebacker Archers Robbie Wallace wykorzystuje fumble Alonzo Brocka i po przejęciu piłki wbiega w pole końcowe. Kopnięcie na podwyższenie jest niecelne.
22:6 – 30 jardowe podanie Schimenza z bardzo ciężkiej pozycji ląduje w endzone prosto w ręce Piotra Rudnickiego.
23:6 – podwyższenie kickera Archers.

IV kwarta

23:12 – Mocny pass z 25 jarda od swojego rozgrywającego łapie na samym końcu pola punktowego skrzydłowy Kings Philipp Blechinger.
23:13 – Celne kopnięcie Marcina Masłonia na podwyższenie za 1 punkt.

29:13 – kolejna udana akcja biegowa rozgrywającego Archers, Schimenz wbiega z futbolówką w pole punktowe. Kopnięcie na podwyższenie jest nieudane.