Ranking najlepszych drużyn w Europie

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Największy międzynarodowy portal internetowy zajmujący się futbolem amerykańskim – American Football International opublikował końcowy ranking najlepszych europejskich drużyn w roku 2018.

Ranking AFI powstaje w porozumieniu z zespołem ekspertów, który obejmuje dziesięciu trenerów, prowadzących na co dzień czołowe europejskie drużyny. Są nimi: Stan Bedwell (OC Bucharest Rebels), Dan Levy (HC Prague Black Panthers), Dave Likins (DC Braunschweig New Yorker Lions), Nick Johansen (HC Salzburg Ducks), Geoff Buffum (HC Calanda Broncos), Shuan Fatah (HC Swarco Raiders Tirol), Malik Jackson (HC Vukovi Belgrade), Juha Hakala (HC Helsinki Roosters), Kirk Mastromatteo (HC Warsaw Eagles) oraz Johannes Woudenberg.

Tuż za czołową dwudziestką, na 22. miejscu, dzięki zwycięstwu w Polish Bowl znaleźli się obecni mistrzowie Polski – Lowlanders Białystok. Na 20. miejscu w rankingu uplasowali się wicemistrzowie naszego kraju – Panthers Wrocław. To duży spadek w porównaniu do rankingu wieńczącego sezon 2017, w którym Panthers zajmowali 9. miejsce. Warto dodać, że najwyżej w historii rankingu TOP20 AFI Pantery były sklasyfikowane na 6. miejscu. Powodów tej zmiany można się doszukiwać w kilku czynnikach – tegorocznej dotkliwej porażce ze Swarco Raiders Tirol, odejściu amerykańskich zawodników oraz w końcu w porażce w Polish Bowl. Najlepszą drużyną w Europie okazali się ponownie mistrzowie Niemiec – Schwäbisch Hall Unicorns. Ogółem na liście znalazło się sześć klubów z Niemiec, dwie z Austrii, dwie ze Szwecji oraz po jednej z Finlandii, Włoch, Danii, Szwajcarii, Turcji, Hiszpanii, Czech, Serbii, Francji i Polski.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5209″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Portal americanfootballinternational.com przygotował obszerne uzasadnienie dla każdej pozycji w rankingu, które specjalnie dla Was przetłumaczyliśmy. Zapraszamy do lektury

1. Schwäbisch Hall Unicorns (17-0 GFL1) – Niemcy (Ostatnio: #1)

Schwäbisch Hall Unicorns obronili pierwsze miejsce w rankingu dzięki zdobyciu tytułu mistrza Niemiec po dramatycznym pojedynku przeciwko drużynie Frankfut Universe, zakończonym ostatecznie wynikiem 21-19. Jednorożce pozostają niepokonani od 2016. W fazie playoffs poradzili sobie najpierw z Cologne Crocodiles, a później wyeliminowali Dresden Monarchs. Wcześniej zdeklasowali Kirchdorf Wildcats 40-0 w ostatnim meczu sezonu regularnego. Jedyną przeszkodą byli dla nich Universe, z którymi w sezonie zasadniczym zmierzyli się dwa razy, za każdym razem wygrywając niewielką różnicą punktową (12-9 i 17-7). Unicorns zdobywają średnio 39,9 pkt na mecz, tracąc jedynie 11,6. Drużyna zaczynała sezon również na pierwszej pozycji w rankingu, którą zdobyli dzięki zwycięstwu z Braunschweig New Yorker Lions w zeszłorocznym finale ligi niemieckiej. Obecny sezon zakończyli z 17 zwycięstwami na koncie, bez żadnej porażki.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]2. Frankfurt Universe (14-3 GFL1, 2-1 Big6) – Niemcy (Ostatnio: #5)

W swoim trzecim sezonie w GFL Frankfurt Universe byli niezwykle blisko sięgnięcia po tytuł mistrza Niemiec. W finale jednak zwycięstwo w ostatnich minutach spotkania wydarli im Unicorns, ustalając wynik na 21-19 dla Jednorożców. Mimo wszystko był to dotychczas ich najlepszy sezon w historii. Żeby dostać się do finału rozgrywek, musieli najpierw mocno natrudzić się w meczu z Berlin Rebels, a później rozprawić się z Braunschweig New Yorker Lions. Ten drugi mecz został rozstrzygnięty dopiero po dwukrotnej dogrywce, wynikiem 20-17 dla Universe. Ekipa z Frankfurtu zakończyła sezon zasadniczy zdecydowanym zwycięstwem nad Allgäu Comets (55-14). Do playoffs wchodzili jako pretendenci do zdobycia tytułu -podczas sezonu zasadniczego, jak już wspominaliśmy, dwa razy byli bardzo blisko pokonania broniących tytułu Unicorns. W finale międzynarodowych rozgrywek Big6 trafili na swojego największego rywala – Braunschweig Lions, którym ulegli zaledwie jednym punktem 19-20. Wcześniej w ramach tych samych rozgrywek zdeklasowali mistrza Francji La Courneuve Flash wynikiem 48-6. Wydaje się, że dzięki sukcesom sportowym i organizacyjnym Universe poradzą sobie z problemami finansowymi, które niedawno ich dopadły.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]3. Helsinki Roosters (12-0 SAJL, 1-0 Int.) – Finlandia (Ostatnio: #3)

Roosters sięgnęli po swój siódmy tytuł mistrza Finlandii, dzięki finałowemu zwycięstwu nad Kuopio Steelers 44-14. Można właściwie stwierdzić, że na fińskim podwórku nie ma już dla nich godnego przeciwnika. Cały sezon Kogutów okazał się dla nich pasmem zwycięstw. W jednym z meczów zmiażdżyli Seinäjoki Crocodiles wynikiem aż 88-21. Ekipa Kuopio Steelers podczas sezonu uległa Roosters 55-26, a mecze z pozostałymi drużynami były jeszcze bardziej jednostronne. Największym zaskoczeniem było jednak wyjazdowe zwycięstwo nad jedną z najlepszych drużyn w Europie – Dacia Vienna Vikings. Dzięki wygranej 41-37 z ówczesnym mistrzem Austrii, Roosters udowodnili swoją prawdziwą siłę. Warto dodać, że w poprzednim sezonie dodatkowo zdobyli tytuł mistrza Northern European Football League (NEFL), wygrywając z mistrzem Szwecji – Carlstad Crusaders.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]4. Swarco Raiders Tirol (15-2 AFL1, 3-0 CEFL, 1-0 Int.) – Austria (Ostatnio: #4)

Raiders zwyciężyli w Austrian Bowl wynikiem 51-48 po dramatycznym spotkaniu z największym rywalem na krajowym podwórku – Dacia Vienna Vikings, kopiąc field goala w ostatniej sekundzie meczu. Tym zwycięstwem zwieńczyli prawdziwie historyczny sezon – wcześniej wygrali w europejskim Superfinale CEFL/NEFL z Copenhagen Towers oraz zdobyli tytuł mistrza CEFL, wygrywając z Koc Rams z Turcji. Sezon zasadniczy w Austrii zakończyli na pierwszym miejscu. Warto dodać też, że pokonali w meczu towarzyskim amerykańską drużynę Central College Dutch (NCAA Div. III). Swarco rozgromili również ówczesnych mistrzów Polski Panthers Wrocław 63-21, którzy w tym czasie zajmowali 6. miejsce na naszej liście.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]5. Braunschweig New Yorker Lions (12-3-1 GFL1, 3-0 Big6) – Niemcy (Ostatnio: #2)

Lions zostali ostatecznie wypchnięci z drugiego miejsca w rankingu przez Frankfurt Universe, z którymi przegrali w półfinale ligi niemieckiej – po raz pierwszy w historii. W ćwierćfinale bez problemu rozprawili się z Munich Cowboys. Na koniec sezonu regularnego zremisowali 28-28 z Dresden Monarchs, a dwa tygodnie wcześniej ulegli Berlin Rebels 14-23. Również w pierwszym meczu niespodziewanie przegrali z Rebeliantami 21-26. Mimo wszystko zakończyli sezon na pierwszym miejscu w grupie. Lwy sięgnęły również po tytuł Eurobowl (po raz czwarty z rzędu i siódmy w historii) dzięki zwycięstwu nad Frankfurt Universe 20-19. Sezon otworzyli dość niespodziewanie trudnym meczem przeciwko La Courneuve Flash z Francji, który zakończył się wynikiem 10-6 dla ekipy z Brunszwika. Później jednak nie dali już żadnych szans Amsterdam Crusaders, miażdżąc rywali aż 60-0. Pierwsze miejsce w naszym rankingu stracili po przegranie w German Bowl w 2017 przeciwko Unicorns.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]6. Berlin Rebels (11-4 GFL1) – Niemcy (Ostatnio: #7)

Pomimo porażki w niezwykle zaciętym ćwierćfinale z Frankfurt Universe, Rebels lądują na miejscu 6. po siedmiu zwycięstwach w swoich ostatnich ośmiu meczach, wliczając w to podwójny tryumf nad New Yorker Lions oraz wygraną z Cologne Crocodiles. Również w 2017 Rebeliantom udało się dotrzeć do fazy playoffs ligi niemieckiej. Wtedy jednak po dogrywce musieli uznać wyższość późniejszych mistrzów Niemiec – Schwäbisch Hall Unicorns.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]7. Dacia Vienna Vikings (9-3 AFL1, 0-1 Int.) – Austria (Ostatnio: #8)

Vikings wskakują na siódmą lokatę, spychając tym samym Dresden Monarchs o jedną pozycję w dół. Austriacy pozostają w czołowej dziesiątce pomimo porażki 48-51 ze Swarco Raiders w Austrian Bowl. W półfinale ograli ekipę Graz Giants. Wikingowie mieli w trakcie sezonu spore kłopoty, ponieważ ich podstawowy rozgrywający Garett Safron został kontuzjowany, przez co drużyna ze stolicy Austrii musiała sobie radzić przez kilka spotkań bez niego. Właśnie podczas tej nieobecności Vikings ulegli Ljubljana Silverhawks 21-24, a także musieli uznać wyższość Raiders w jednym z meczów sezonu zasadniczego. Największą sensacją w sezonie była niewątpliwie porażka 37-41 przeciwko mistrzom Finlandii Helsinki Roosters w towarzyskim Charity Bowl XX. Wcześniej jednak Vikings zwyciężyli w pięciu spotkaniach z rzedu, wliczając w to zwycięstwo z Raiders 35-28. Warto dodać, że w sezonie 2017 drużyna z Wiednia zdobyła tytuł mistrzowski w swoim kraju.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]8. Dresden Monarchs (12-3-1 GFL) – Niemcy (Ostatnio: #7)

Monarchs dotarli do półfinału GFL piąty raz od roku 2012, jednak znów okazał się on być dla nich ścianą nie do przebicia. Monarchowie musieli uznać wyższość Schwäbisch Hall Unicorns, po wcześniejszym zwycięstwie w ćwierćfinale z Allgäu Comets. Sezon regularny zakończyli wynikiem 28-28 w meczu z Braunschweig Lions, a w sześciu ostatnich meczach byli niepokonani i prezentowali się naprawdę imponująco. Rok 2017 Monarchs zakończyli na 10. miejscu w naszym rankingu, po ćwierćfinałowej porażce z Frankfurt Universe.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]9. Milano Seamen (12-0 IFL, 2-1 EFL) – Włochy (Ostatnio: #10)

Aktualni mistrzowie Włoch rozegrali imponujący sezon, pozostając niepokonanymi w kraju oraz wygrywając dwa z trzech międzynarodowych spotkań w ramach European Football League. Seamen w dramatycznych okolicznościach przegrali finał EFL z drużyną Potsdam Royals. Mecz rozstrzygnął się w ostatnich minutach i zakończył wynikiem 42-43. W lidze włoskiej Marynarze nie mieli sobie równych, m.in. rozgromili w derbach Mediolanu drużynę Milano Rhinos 49-12. Bez żadnych problemów poradzili również sobie z Thonon Black Panthers i ograli Francuzów 49-3, a w drugim meczu grupowym EFL pokonali Badalona Dracs. W ostatnim meczu ligi włoskiej zwyciężyli dotąd również niepokonanych Parma Panthers.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]10. Copenhagen Towers (12-0 DAFF, 3-1 NEFL) – Dania (Ostatnio: #10)

Towers pozostają na 10. lokacie w rankingu po zdobyciu tytułu mistrza Danii beż żadnej porażki na koncie. W finale ligi duńskiej wygrali z ekipą Triangle Razorbacks. Ogółem w 2018 roku Duńczycy zanotowali tylko jedną porażkę – tę w Superfinale CEFL/NEFL ze Swarco Raiders Tirol. W meczu o mistrzostwo Northern European Football League wygrali po prawdziwym thrillerze wynikiem 44-43 z ekipą Carlstad Crusaders. Wcześniej w ramach NEFL zdeklasowali brytyjskich Tamworth Phoenix 50-7 oraz pokonali Oslo Vikings 21-10. W 2017 Wieże również zdobyły mistrzowski tytuł w Danii po zwycięstwie z Sollerod Gold Diggers.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]11. Calanda Broncos (12-0 SAFV, 1-1 EFL) – Szwajcaria (Ostatnio: #11)

Broncos zdobyli swój drugi z rzędu tytuł mistrza Szwajcarii, dzięki zwycięstwu z Geneva Seahawks 44-12, notując przy tym perfekcyjny sezon. W European Football League ulegli nieznacznie późniejszym mistrzom EFL Potsdam Royals 31-33, a w drugim spotkaniu zdominowali belgijskich Brussels Tigers 39-0. Szwajcarzy zakończyli sezon krajowy z dziesięcioma zwycięstwami na koncie i dorobkiem punktowym 423-105. W 2017 również zostali mistrzem Szwajcarii, wygrywając w Swiss Bowl z Basel Gladiators.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

12. Koc Rams (8-0 TFL, 2-1 CEFL) – Turcja (Ostatnio: #12)

Rams zdołali obronić tytuł mistrzowski w swoim kraju po zwycięstwie z Bogazici Sultans 52-21. Nie zanotowali też żadnej porażki (przegrana z Yeditepe Eagles została anulowana po dyskwalifikacji tej drużyny z ligi). Turcy dotarli aż do finału CEFL, w którym ulegli Swarco Raiders Tirol. W meczach grupowych rozprawili się Moscow Patriots 63-21 i pokonali Kragujevac Wild Boars po bardzo zaciętym starciu 47-41.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]13. Carlstad Crusaders (10-0 SAFF, 2-1 NEFL) – Szwecja (Ostatnio: #13)

Mimo porażki w finale ligi szwedzkiej ze Stockholm Mean Machines 41-42, Crusaders ponownie meldują się na miejscu 13. w rankingu. Warto zaznaczyć, że Krzyżowcy nie wywalczyli tytułu mistrzowskiego po raz pierwszy od dekady. Nie jest to dla nich szczęśliwy sezon, biorąc po uwagę, że również w finale rozgrywek NEFL ulegli jednym punktem 43-44 duńskim Copenhagen Towers. Pomimo tego, na krajowym podwórku Crusaders radzili sobie bardzo dobrze – w sezonie z łatwością ogrywali Örebro Black Knights oraz właśnie Stockholm Mean Machines, a później także Uppsala 86ers. Dodatkowo w ramach NEFL wygrali z Tamworth Phoenix 34-14 i z Oslo Vikings 56-17.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]14. Badalona Dracs (8-0 LNFA, 1-1 EFL) – Hiszpania (Ostatnio: #15)

Dracs awansowali na 14. miejsce na liście po zwycięstwie w Spanish Bowl. Było to jedyne spotkanie w sezonie, które sprawiło Hiszpanom problemy – żeby wygrać musieli odrobić w drugiej połowie 19 punktów straty do Murcia Cobras, jednak ostatecznie zwyciężyli 33-26. Dla porównania w półfinale łatwo poradzili sobie z Madrid Osos Rivas i wygrali to spotkanie 48-0, a w ćwierćfinale rozgromili Gijon Mariners 78-12. W lidze EFL mogli świętować zwycięstwo 37-20 nad Thonon Black Panthers, natomiast w drugim spotkaniu musieli uznać wyższość Milano Seamen.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]15. Stockholm Mean Machines (8-4 SAFF) – Szwecja (Ostatnio: #14)

Mean Machines zszokowali krajowe i międzynarodowe środowisko po niespodziewanym zwycięstwie w finale SAFF nad ośmiokrotnymi mistrzami Szwecji Carlstad Crusaders 42-41. Ostatnim razem po puchar drużyna ze Sztokholmu sięgnęła w 2009 roku i było to ich ostatnie zwycięstwo w finale pzed ośmioletnią dominacją Crusaders. Sezon regularny zakończyli z bilansem 4-4, ale w playoffs pokonali przekonywująco Örebro Black Knights wynikiem 35-14. Mean Machines zaliczyli największy awans ze wszystkich drużyn w naszym rankingu.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]16. Prague Black Panthers (8-0 CAAF, 0-2 CEFL) – Czechy (Ostatnio: #19)

Black Panthers wygrali krajową ligę bez żadnej porażki na koncie. W finale rozgrywek nie dali żadnych szans Ostravie Steelers i wygrali pewnie 30-7. Prażanie mogą pochwalić się różnicą punktową na poziomie 456-54. W europejskich pucharach Czarne Pantery nie poradziły sobie już tak dobrze. Przegrali oba mecze w rozgrywkach CEFL, najpierw musieli uznać wyższość Swarco Raiders Tirol (21-44), a następnie ulegli Panthers Wrocław 22-39. Warto dodać, że Black Panthers podjęli decyzję, by w sezonie 2019 rywalizować w lidze austriackiej.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]17. Kragujevac Wild Boars (9-0 SAAF, 1-1 CEFL) – Serbia (Ostatnio: #17)

Wild Boars to kolejna drużyna, która nie przegrała ani jednego meczu w swoim kraju. Dla przykładu Kragujevac poradził sobie bez problemów z ekipami Bor Golden Bears (35-0), a przedtem Kikinda Mammoths (55-0). W lidze CEFL ulegli Koc Rams 41-47 oraz zwyciężyli z mistrzami Rosji Moscow Patriots 34-20. W 2017 również zdobyli tytuł mistrza Serbii dzięki zwycięstwu z Novi Sad Dukes i zameldowali się w finale CEFL, w którym ulegli Swarco Raiders Tirol.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]18. La Courneuve Flash (10-2 FFFA, 0-2 Big6) – Francja (Ostatnio: #18)

La Courneuve Flash są numerem 18. na naszej liście. Dzięki zwycięstwu nad Thonon Black Panthers 20-14, Flash drugi raz z rzędu oraz jedenasty ogółem zdobyli tytuł mistrza Francji. Francuzi rozpoczęli sezon z poślizgiem, zaliczając dwie porażki, jednak po tych wpadkach nie przegrali już żadnego spotkania do końca sezonu. W rozgrywkach międzynarodowych przegrali po wyrównanym meczu z Braunschweig New Yorker Lions 6-10 oraz ulegli znacznie Frankfurt Universe 6-48.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]19. Cologne Crocodiles (7-6-1 GFL1) – Niemcy (Ostatnio: #20)

Crocodiles wskakują na 19. miejsce po awansie do playoffs w GFL. Krokodyle zaczęły sezon imponująco, od sześciu zwycięstw z rzędu. Mimo późniejszego pasma również sześciu kolejnych porażek w trakcie sezonu regularnego, dwa ostatnie mecze zakończone zwycięstwami uratowały sezon ekipie z Kolonii. W ćwierćfinale Crocodiles trafili jednak na późniejszego mistrza Niemiec oraz numer 1. w naszym rankingu – Schwäbisch Hall Unicorns, którzy nie pozostawili złudzeń Krokodylom, wygrywając 37-14.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]20. Wroclaw Panthers (9-1 LFA, 1-1 CEFL) – Polska (Ostatnio: #16)

Panthers kończą obecny sezon na 20. lokacie, mimo startu ze znacznie wyższego miejsca. Decydującym czynnikiem była m.in. porażka 13-14 w Polish Bowl przeciwko Lowlanders Białystok. Panthers stracili w trakcie sezonu swojego amerykańskiego rozgrywającego oraz jednego z defensive backów, którzy w niejasnych okolicznościach opuścili klub. Zanim to się stało, zwyciężyli w starciu z Lowlanders 62-27, a tydzień wcześniej ograli Seahawks Gdynia 35-7. W lidze CEFL nie dali szans Prague Black Panthers, wygrywając 39-22, jednak tydzień wcześniej doznali bolesnej porażki 21-63 przeciwko Swarco Raiders Tirol. To właśnie rezultat tego meczu jest przyczyną tak dużego spadku Panter w rankingu. Warto pamiętać jednak, że w 2017 wrocławianie zdobyli tytuł mistrza Polski oraz co istotne, rozegrali bardzo wyrównane spotkanie ze Swarco Raiders, w którym to zmusili Austriaków od odrabiania strat.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]Tekst oryginalny pochodzi ze strony: www.americanfootballinternational.com[/vc_column_text][vc_text_separator title=”Filip Skalski”][/vc_column][/vc_row]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *