To już jest koniec cz.4 – podsumowanie sezonu finalistów LFA1

XIV Polish Bowl to już historia. Panthers Wrocław pokonali Lowlanders Białystok i odzyskali tytuł mistrzowski. Krótki i bardzo intensywny sezon musiał zadowolić nawet największych malkontentów. Czas na ostatnią część podsumowań i uaktualnienie Power Rankingu LFA1.

2. Lowlanders Białystok / bilans 7 – 3 / śr off 31,2 / śr def 15,9 /
-1 względem rankingu 2018 / zgodnie z prognozami ze stycznia

Bez względu na to, jak wysokie tony będzie miał pean pochwalny na cześć Lowlanders, to i tak nie jest on w stanie przesłonić goryczy finałowej porażki. Ludzie z Nizin są lepszą drużyną niż przed rokiem. Jej zaplecze organizacyjne zostało radykalnie rozbudowane, a ubiegłoroczne Mistrzostwo w zauważalny sposób wzmocniło fundamenty klubu. Sezon 2018 był niesamowitą przygodą, gdzie wiele puzzli ułożyło się po myśli Ludzi z Nizin. Pierwszy awans do finału został zamieniony na inauguracyjne mistrzostwo. Efektywna i skuteczna praca managementu sprawiła, że udało się błyskawicznie opanować „mistrzowskie rozprężenie”. Jest to zjawisko sprawiające, że szansa na obronę złota bardzo radykalnie maleje. W przypadku Lowlanders wystarczył miesiąc nowych rozgrywek i klub udowodnił, jak dojrzałym jest organizmem.

Końcówka sezonu była prawdziwą dominacją futbolistów z Dzikiego Wschodu. Efektowny półfinałowy „statement win” nad Falcons jest tego idealnym potwierdzeniem. Przebieg finału musiał zaskoczyć większość obserwatorów. Żadna drużyna wcześniej nie zdołała tak skutecznie ograniczyć poczynań Tony’ego Dawsona. Żelazna defensywa pod wodzą Zacha Blaira sprawiała, że dominujący atak Panthers przez całe spotkanie nie był w stanie wskoczyć na właściwe sobie obroty. Lowlanders mieli zostać zjedzeni, a tymczasem narzucili swoje warunki i walczyli jak równy z równym. Ich postawa sprawiła, że byliśmy świadkami ekscytującego finału. Utrata Mistrzowskiego złota musi boleć, jednak prawda jest taka, że od dobrych kilku lat nikt nie był w stanie tak mocno postraszyć Panthers grających w pełnej sile. W tym momencie Lowlanders to nie tylko druga najlepsza drużyna w kraju, ale również klub zgłaszający wyraźne aspiracje do europejskiego top 25. Wygląda na to, że nadchodzi moment, kiedy będzie trzeba poważnie rozważyć perspektywę startu w pucharowej rywalizacji…

1. Panthers Wrocław / bilans 10 – 0 / śr off 42,5 / śr def 11,7 /
+1 względem rankingu 2018 / zgodnie z prognozami ze stycznia

Panthers grający w najmocniejszym składzie są absolutnie poza zasięgiem pozostałych polskich drużyn… okazuje się, że nie do końca. Lowlanders udowodnili, że przebudzenie wrocławskich finałowych demonów jeszcze z czasów starć z Seahawks jest możliwe. Jest szalenie trudne, ale możliwe. Jeśli wykona się tytaniczną pracę, dołoży nieco szczęścia i dobrą egzekucję, to wciąż da się dogonić Wrocław. Jedno musi być dla „reszty stawki” bardzo niepokojące. Panthers też nieustannie wykonują wspomnianą tytaniczną pracę i nie mają zamiaru „wrzucać na luz”.
Perfekcyjny sezon, średnie ligowe zwycięstwa różnicą ponad trzydziestu punktów, dwukrotna dominacja na europejskim froncie… rozpoczęcie ogłaszania kolejnych wzmocnień jeszcze przed zakończeniem sezonu. Do tego chyba najbardziej efektowne osiągnięcie organizacyjne – wymiana rozgrywającego i zainstalowanie go w systemie na przestrzeni tygodnia. Panthers po raz kolejny udowadniają, że są potęgą. Powrót na tron, to w pełni zasłużony efekt ciężkiej pracy i wielkich poświęceń. Klub jest dopieszczony w każdym aspekcie. Wszystkie jego elementy nieustannie działają na najwyższych obrotach. W ostatnich sześciu sezonach za każdym razem meldowali się w finale, z których połowę rozstrzygnęli na własną korzyść. To osiągnięcie bez precedensu. Fakt, że może być traktowane jako wynik poniżej oczekiwań pokazuje tylko z jak wysoko zawieszoną poprzeczką muszą radzić sobie Panthers. Reszcie stawki pozostaje: obserwacja działań Wrocławia, wyciąganie wniosków i próba implementacji na własnym gruncie możliwie największej ilości z nich. Jeśli przynajmniej kilka ekip podejmie rękawicę i na poważnie rozpocznie „pogoń za Panthers”, to możemy być spokojni o przyszłość futbolu w Polsce.

Finalny Power Ranking LFA1 2019 (w nawiasie porównanie ze stanem na koniec 2018)

Leave a Reply

Translate »