[vc_row][vc_column][vc_column_text]Od naszego poprzedniego raportu dotyczącego wzmocnień polskich klubów minęły już niemal dwa miesiące, więc najwyższa pora przyjrzeć się kolejnym transferom na naszym krajowym podwórku. Ci, którzy przegapili poprzednie zestawienie, mogą je przeczytać klikając TUTAJ.
Panthers Wrocław
Ponownie zaczniemy od Panthers Wrocław, którzy oficjalnie nie ogłosili jeszcze wielu wzmocnień. W ostatnich tygodniach wzbogacił się jednak sztab trenerski mistrzów Polski, do którego dołączył Matheus Dias. Znany z pracy w Warsaw Eagles i Wyszków Rhinos szkoleniowiec będzie koordynatorem linii defensywnej i formacji specjalnych. Nie można jednak nie wspomnieć o głośnym rozstaniu. W nowym sezonie w barwach Panthers nie zobaczymy już Deante Battle. Prawdziwa ikona futbolu na Dolnym Śląsku, występowała w tym mieście przez sześć lat. Inny z grających od kilku sezonów w barwach wrocławian „importów” także na pewno nie pozostanie w zespole. Rickey Stevens zdecydował się na przenosiny do ligi duńskiej. Amerykański running back został graczem Aarhus Tigers, półfinalisty ubiegłorocznego sezonu.
Seahawks Gdynia
Zdecydowanie więcej wiemy o polskich wzmocnieniach Seahawks Gdynia. „Jastrzębie” postanowiły zakontraktować utalentowanego Kacpra Rokicińskiego. 19-latek w poprzednim sezonie reprezentował Angels Toruń w PLFA J-11, gdzie występując na pozycji biegacza zanotował dwa przyłożenia i jedno dwupunktowe podwyższenie. Nad morzem będzie on jednak wystawiany wyłącznie w defensywie, na pozycji defensive backa. Obronę wicemistrzów Polski wzmocni również duet grający ostatnio w Husarii Szczecin – Dariusz Ankiewicz i Jakub Stachyra. Obaj są defensywnymi liniowymi, a ten drugi ma także doświadczenie w reprezentacji Polski, dla której wystąpił 4-krotnie. Dla Ankiewicza to natomiast powrót do Trójmiasta, bowiem w przeszłości miał on już okazję grać w Seahawks Sopot. Kolejnych dwóch nowych DL również w ubiegłym roku grało w jednym klubie. Jacek Kajko i Arkadiusz Trojanowski w sezonie 2017 przywdziewali trykot nieistniejących już Outlaws Wrocław. Pole manewru w ataku ma poszerzyć natomiast Wojciech Szubert. Ten wide receiver szkolił się ostatnio w Warsaw Eagles. Jastrzębie doznały jednak również poważnego osłabienia. Na przeprowadzkę do Niemiec zdecydował się Adam Roszkowski. Podstawowy reprezentacyjny linebacker w sezonie 2018 będzie reprezentował barwy wicemistrza tego kraju, New Yorker Lions. Spotka tam kilku swoich rodaków. W triumfatorze Eurobowl występowali ostatnio bowiem Łukasz Omelańczuk, Gabriel Kalus i Adrian Brudny. W Niemczech zobaczymy również innego reprezentanta Polski, który wystąpił na The World Games. Doświadczony safety Antoni Omondi zdecydował się definitywnie rozstać z Warsaw Eagles i rozegrać pełen sezon w barwach Berlin Rebels, gdzie jeszcze w końcówce ubiegłego sezonu zdołał zanotować trzy występy.
Willkommen in Braunschweig! https://t.co/jO3Jcfe2au
— New Yorker Lions (@NYerLions) February 28, 2018
Tychy Falcons
Znamy już nazwiska amerykańskich graczy Tychy Falcons. Śląsk będzie pierwszym europejskim klubem w karierze posiadające polskie korzenie Brenta Blacharczyka. Mający za sobą występy w akademickim zespole Waynesburg University 23-latek gra na pozycji inside linebackera. Atakiem ma dyrygować natomiast niespełna 21-letni rozgrywający Terrence Shambry. Amerykanin ma już za sobą grę za naszą zachodnią granicą, reprezentując barwy Würzburg Panthers z niemieckiej Regionalligi (trzeci poziom rozgrywkowy).
Lowlanders Białystok
Królami polowania na zawodników są na chwilę obecną Lowlanders Białystok. „Ludzie z Nizin” również odkryli już karty jeśli chodzi o transfery zza Oceanu. Ekipa z Podlasia postawiła na duet, znający się z ubiegłorocznej wspólnej gry dla Dolphins Ancona – 7. drużyny ligi włoskiej. Zachary Blair gra na pozycji middle linebackera i mogą go już kojarzyć polscy kibice. Nowy nabytek Lowlanders w lipcu grał bowiem w reprezentacji Stanów Zjednoczonych na The World Games, gdzie USA zajęło 3. miejsce, pokonując zresztą w meczu o brąz Polaków. Ryan Kasdorf jest z kolei rozgrywającym i jego zadaniem będzie celnie podawać między innymi do Bartłomieja Trubaja, z którym przedłużono w Białymstoku współpracę. W drużynie Johna Harpera na kolejny sezon pozostają również Mikołaj Pawlaczyk i Mateusz Szczęk. Na pozycji ofensywnego liniowego zobaczymy w nowym sezonie Kacpra Nowaka. 19-latek trenował dotychczas w Rhinos Wyszków, lecz ma już za sobą debiut w barwach Lowlanders. Reprezentował bowiem juniorów „Ludzi z Nizin”, z którymi doszedł ostatnio do półfinału PLFA J-11. Klub z Podlasia sięgnął również po bardziej ogranych w seniorskim futbolu zawodników, mogących pochwalić się występami w reprezentacji Polski. Najbardziej doświadczonym w grze z orzełkiem na piersi jest Konrad Mariański. Wide receiver występował w ubiegłym roku w Warsaw Dukes, zdobywając 5 przyłożeń w PLFA1. W Białymstoku spotka swoich starych znajomych z „Książąt”. Do Lowlanders dołączyli bowiem też Bartłomiej Sikora (defensive back, dwa przyłożenia po akcjach powrotnych w sezonie 2017) i Bartłomiej Struss (ofensywny liniowy). Obaj zadebiutowali w narodowych barwach wrześniowym meczem towarzyskim przeciwko Szwajcarii (13:6). Wówczas pierwszy mecz w reprezentacji rozegrał też inny nowy nabytek „Ludzi z Nizin” Mateusz Dzioban. Mistrz PLFA1 z Warsaw Sharks gra na pozycji defensive backa i w ubiegłorocznym finale zaplecza Topligi został uznany MVP. Po sezonie udał się między innymi do Meksyku, gdzie w barwach Europe Warriors zmierzył się z Pumas CU. Jego historię szczegółowo można poznać klikając TUTAJ. Ogromnymi wzmocnieniami obrony białostoczan mogą okazać się dwaj bardzo doświadczeni, także w reprezentacji gracze. Zarówno defensywny liniowy Daniel Tarnawski (ostatnio Warsaw Eagles), jak i były zawodnik Husarii Szczecin, defensive back Marcin Kaim wystąpili na The World Games razem z kadrą Brada Arbona.

Warsaw Sharks
Sporo kart odkryli też Warsaw Sharks. W barwach „Rekinów” również zobaczymy gracza, który miał okazję wystąpić na TWG. Z kadrą USA po brąz sięgnął Artur Zaniewski. „Archie” jest niezwykle doświadczonym defensywnym liniowym, posiada również polski paszport, a w przeszłości reprezentował między innymi Seahawks Sopot. W zespole tym grał w sezonie 2015 inny nowy nabytek ekipy ze stolicy, Gabriel Chambers. Ten uniwersalny futbolista w poprzednim roku prezentował się na tureckich boiskach dla ITU Hornets. Może grać jako defensive back, wide recaiver, running back oraz kick returner. „Rekiny” w poszukiwaniu wzmocnień poważnie penetrowały też rynek krajowy. Z trzecioligowych do niedawna Rzeszów Rockets sprowadzono Bartosza Stawowego. Ten linebacker w poprzednim sezonie zdołał nawet zanotować jedno przyłożenie po akcji powrotnej. Sharks wzmocniło też trzech nowych skrzydłowych. Są to Antoni Podgórski (dotychczas Rhinos Wyszków), Felix Dumitrescu (Crusaders Warszawa) oraz były gracz Wilków Łódzkich Adam Durma, który zaprezentuje się także jako punter. Nowym kopaczem przedstawiciela grupy B LFA1 został natomiast Marcin Łojewski. Występujący ostatnio w Warsaw Dukes zawodnik będzie grał też na pozycji tight enda. Ciekawym wzmocnieniem jest jeszcze Krzysztof Piskorski, który wraca do rekiniej ławicy po czasie spędzonym w amerykańskiej IMG Academy. 19-latek występuje na pozycji linebackera.
Rhinos Wyszków
Nowego członka sztabu i zawodników ogłosili Rhinos Wyszków. Koordynatorem obrony został Zachery Saleski. Atakiem „Nosorożców” z pozycji rozgrywającego będzie dowodził doskonale znany polskim kibicom Avery Neloms. Amerykanin przez ostatnie dwa sezony grał w Warsaw Dukes, gdzie potrafił zrobić swoją grą różnicę. Ostatniego sezonu nie może on jednak uznać do szczególnie udanych, przede wszystkim z uwagi na kontuzje, które wykluczyły go na pewien czas z gry i „Książęta” musiały sobie radzić bez swojej gwiazdy. W defensywie wyszkowian rządzić ma natomiast Dereck Allen. Absolwent MC Neese State University gra na pozycji safety, a ostatnio biegał po boiskach niemieckich w barwach Rostock Griffins z GFL 2. Co ciekawe, „Nosorożce” ogłosiły również sprowadzenie drugiego gracza na pozycję safety, który może pochwalić się nawet występami szczebel wyżej. Greg Williams w poprzednim roku grał w Niemczech w najwyższej klasie rozgrywkowej. Reprezentował on barwy Allgäu Comets, czyli klubu, w którym trenerem defensive backów został niedawno Wojciech Andrzejczak.

Angels Toruń
Angels Toruń ogłosili trzy wzmocnienia „zza miedzy”. Z drużyny Bydgoszcz Archers do „Aniołów” przeszli ofensywny liniowy Marcin Żelazny, oraz dwóch defensive backów – Adrian Kuźniewski mogący też grać jako linebacker i Tomasz Goździk, który może też wzmocnić formację specjalną na pozycji puntera. Do Torunia przeniósł się także ubiegłoroczny mistrz PLFA1 z ekipą Warsaw Sharks, 20-letni linebacker Szymon Szott.
Kraków Kings
Za wiele nie zdradzili jeszcze Kraków Kings. Szczegółowo znamy jedynie skład sztabu szkoleniowego. Na sezon 2018 trenerem głównym został Zygmunt Łodziński, który ma już za sobą pracę w „Królach” jako koordynator ataku. Doświadczenie zbierał również podczas przygotowań do The World Games, będąc asystentem trenera linii ofensywnej reprezentacji Polski. Pozostali szkoleniowcy Kings to Łukasz Niedzielski (koordynator obrony i trener linii defensywnej), Patryk Jakubiec (asystent trenera linii defensywnej), Ralph McGaw (trener linebackerów), Daniel Bezwierchny (trener running backów), Piotr Płatek (trener wide receiverów) oraz Maciej Rogowski (trener defensive backów i formacji specjalnych).
Silesia Rebels
Na chwilę obecną jedynym zespołem z grupy C LFA1, który ogłosił wzmocnienia zza Oceanu są Silesia Rebels. W pierwszym, historycznym sezonie w nowej lidze na Śląsku zagrają DeAndre Williams i Devion Young. Obaj Amerykanie są uniwersalnymi graczami. Pierwszy z nich jest rozgrywającym, lecz w razie potrzeby absolwent Missouri State University może także pomóc na pozycji defensive backa. Young to natomiast nominalny DB, jednak zdarzało mu się także prezentować jako wide receiver. Ostatnio występował w barwach Kentucky State University Thorobreds.
Patrioci Poznań
Patrioci Poznań ogłosili natomiast ciekawe krajowe transfery. Nowym graczem ekipy z Wielkopolski został Przemysław Adamus. Skrzydłowy, który ma za sobą grę w reprezentacji Polski, w ostatnich latach występował w trykocie Husarii Szczecin. 24-latek będzie pomagał poznaniakom również jako kopacz. Nowym graczem Patriotów został także Mateusz Cieśliński. Ten tight end w poprzednim sezonie grał w Niemczech. Razem z Hannover Grizzlies wygrał Verbandsligę Nord z kompletem zwycięstw, dzięki czemu zanotował awans do czwartej ligi za naszą zachodnią granicą.
Green Ducks Radom
Do sporych zmian doszło w ekipie Green Ducks Radom. Ogłoszono szczegóły sztabu szkoleniowego, na którego czele stanął Łukasz Kołodziejczyk, dotychczas jeden z asystentów w Warsaw Sharks. Pomagał mu będzie, cały czas związany z „Rekinami” Mateusz Poneta – nowy trener skrzydłowych. W szkoleniu wide receiverów będzie też pomagał Damian Cheda, który w sezonie 2017 grał dla Warsaw Dukes, a teraz będzie członkiem sztabu „Zielonych Kaczorów”. Ze stołecznych „Książąt” do Radomia powrócił również ofensywny liniowy Igor Jasiński. Nie należy spodziewać się transferów Amerykanów, ponieważ Green Ducks będą woleli stawiać na graczy z regionu, również juniorów. Ciekawa zmiana nastąpi na pozycji rozgrywającego. Okazuje się, że na pozycję quarterbacka szykowana jest Aleksandra Łukasiewicz, dotychczas prezentująca się zazwyczaj jako running back lub linebacker.

Wataha Zielona Góra
Wreszcie wiemy coś więcej także na temat innych klubów LFA2. Wataha Zielona Góra chce być zaliczana do grona faworytów, a ma w tym pomóc nowy trener główny, którym został Krystian Wójcik. Dawni Dragons na kolejny sezon mają u siebie natomiast Matta Pinedę. Amerykanin, który będzie również pomagał jako trener ofensywy, w poprzednim sezonie z powodu kontuzji rozegrał dla „Smoków” tylko dwa mecze. Swoimi biegami zaprezentował się jednak na tyle dobrze, że postanowiono dać mu ponownie szansę. Sztab uzupełnił też Noel Castillo, odpowiedzialny za koordynowanie defensywy.
Rzeszów Rockets
Zawodnika rodem z USA mają także w Rzeszowie. Tamtejsi Rockets ogłosili, że nowym rozgrywającym i koordynatorem ofensywy został Austin Carter. 23-latek dotychczas grał tylko w ojczyźnie, ostatnio reprezentując Oakland County Racers.
Towers Opole
Towers Opole, klub powstały z fuzji Wolverines i Wizards, nie ma jeszcze nawet oficjalnego loga, lecz wiemy już, kto poprowadzi nową drużynę w rozgrywkach LFA2. Trenerem głównym opolan został Tim Bishop, który poprzednio pracował w Hiszpanii. Z Reus Imperials sięgnął po wicemistrzostwo tego kraju, przegrywając w finale z Badalona Dracs 14:56.
Bielawa Owls
Dotrzymać kroku reszcie stawki chcą Bielawa Owls, dlatego i w tym zespole zobaczymy gracza we Stanów Zjednoczonych. La’Troy Spencer gra na pozycji running backa, a jego ostatnim zespołem byli Pontiac Generals z amerykańskiej Rivals Professional Football League. W Bielawie ogłoszono, że szansę zostania podstawowym quarterbackiem na nowy sezon ma młodziutki Tomasz Dymkowski, który może pochwalić się dwoma złotymi medalami wywalczonymi w rozgrywkach PLFA J-8. Jest to związane z przepisem LFA, który pozwala na wystawienie w meczu dwóch zawodników poniżej 18. roku życia.
Monarchs Ząbki
Dłużne nie zamierzają pozostawać kluby, które postanowiły dalej rywalizować w Polskiej Lidze Futbolu Amerykańskiego. Jedną z najnowszych ekip na futbolowej mapie Polski są Monarchs Ząbki, czyli połączone siły Warsaw Dukes i Crusaders Warszawa. Trenerem głównym tej ekipy będzie dotychczasowy head coach „Książąt” Phillip Dillon. Pomagać mu będą inni znani z Dukes – Jason Abney (koordynator ofensywy), Piotr Mitoraj (trener pierwszej linii obrony), Paweł Adamczyk (trener defensive backów), Witold Szpotański (trener running backów), oraz Adrian Sawicki (trener wide receiverów). Dwaj ostatni nie zamierzają kończyć karier zawodniczych i będą także na boisku pomagać Monarchs. Z „Cru” do sztabu drużyny z Ząbek dołączyli koordynator defensywy Olaf Werner i szkoleniowiec DB Marcin Wasiuk.
Husaria Szczecin
Amerykańskie wzmocnienie na pozycjach running backa lub wide receivera ogłosiła Husaria Szczecin. Nowym zawodnikiem tego klubu został wszechstronny Noah Whittle reprezentujący dotychczas akademicką drużynę Erie Kats.
Kozły Poznań
Do Kozłów Poznań wrócili po kilku latach bracia Kłoskowscy. Jakub grający na pozycji wide receivera będzie pomagał wielkopolanom na boisku, natomiast Filip zdecydował się poświęcić karierze szkoleniowca i będzie koordynował w Poznaniu całą ofensywę. Obaj w poprzednim sezonie sięgnęli po mistrzostwo Polski z Panthers Wrocław. Defensywę wzmocnił natomiast Łukasz Lau. Doświadczony linebacker grał w ubiegłym sezonie w GFL. Z Marburg Mercenaries doszedł aż do ćwierćfinału najwyższej klasy rozgrywkowej w Niemczech.

Mustangs Płock
W grupie południowej Topligi o fazę play-off zamierzają natomiast powalczyć Mustangs Płock. Ekipa z Mazowsza ogłosiła zakontraktowanie Williego Sheirda. 36-latek występuje na pozycji rozgrywającego, ale może również pomagać jako skrzydłowy.
Zagłębie Steelers
Zagłębie Steelers oficjalnie nie zaprezentowało jeszcze wzmocnień, lecz w barwach tego zespołu zobaczymy na pewno w tym sezonie Marcela Kramarczyka. Defensive back, który wcześniej przez wiele lat reprezentował już barwy tego zespołu, w ubiegłym roku grał za naszą południową granicą. Z Žilina Warriors Polak doszedł aż do finału rozgrywek na Słowacji, gdzie jednak musiał przełknąć gorycz dotkliwej porażki. Po mistrzostwo sięgnęli futboliści Bratislava Monarchs, którzy wygrali 59:12. Steelers sprowadzili również posiłki zza Oceanu. W kampanii 2018 barw tego klubu będzie bronił Ben Cunningham. 23-letni linebacker nie grał jeszcze w Europie, a ostatnio reprezentował drużynę futbolową Hendrix College.
Hammers Łaziska Górne
Do sporej rewolucji kadrowej doszło w Hammers Łaziska Górne. Grające w tym sezonie w Toplidze „Młoty” rozpoczęły od wzmocnienia sztabu szkoleniowego, do którego dołączył znany już w naszym kraju Lonnie Hursey. Nowy opiekun defensywy Hammers, w Polsce pracował już jako trener główny Sabercats Sopot, Tychy Falcons i Wolverines Opole. To właśnie z tyskich „Sokołów” zespół z Łazisk pozyskał tej zimy całą grupę zawodników. W Toplidze pozostanie trzech defensywnych liniowych – Paweł Popiel, Radosław Baron i Marek Ryguła. Falcons na rzecz Hammers opuścili też gracze z ataku – Wiktor Bartosz, ofensywny liniowy Błażej Błażejewski, a także występujący w poprzednim sezonie w juniorach tyszan, running back Daniel Kulawiak.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]
A takie drużyny jak Warsaw Eagles, czy Wilki Łódź, chyba grają jeszcze w futbol? A Bydgoszcz Archers, Miners Wałbrzych, Cougars Szczecin, Aviators Mielec, koniec futbolu tam?
Jest to tekst o wzmocnieniach kadrowych polskich klubów, żadna z wymienionych ekip nie ogłosiła ostatnio pozyskania nowego zawodnika… A o nowym Amerykaninie w Warsaw Eagles pisaliśmy w poprzedniej części, polecam doczytać 😉