Tychy Falcons – Profil drużyny w sezonie 2021

Pierwszy oficjalny mecz: 5 czerwca 2011
Największe sukcesy: mistrzostwo PLFA1 2016, półfinał LFA1 2018, 2019, 2020
Wynik w 2020: półfinał LFA1
Prezes: Krystian Kowalczyk
Trener główny w nadchodzącym sezonie: Michał Kołek
Najważniejsi zawodnicy w nadchodzącym sezonie: Jules St. Ge (QB), LaParish Lewis (DB), Jacek Sikora (DL), Dominik Sikora (DL), Jan Szwej (RB)

Sezon 2020 Falcons zakończyli porażką w półfinale przeciwko Lowlanders, po której swoje kariery zawodnicze zakończyła prawie cała linia defensywna “Sokołów”. Bracia Sikora oraz Mateusz Turalski zdecydowali się jednak na powrót na kolejny sezon i walkę o mistrzostwo Polski w sezonie, który zapowiada się na jeden z najbardziej wyrównanych w historii futbolu amerykańskiego w Polsce.

Można zaryzykować stwierdzenie, że w minionych rozgrywkach to właśnie Falcons, a nie wicemistrzowie Polski z Białegostoku mogli pochwalić się najlepszym polskim rosterem (Panthers z oczywistych względów nie wliczam do tego rankingu). Niestety, złe decyzje co do ściągniętych importów (zarówno Nikolas Górny jako QB, jak i Rashaad Still jako WR nie spełnili pokładanych w nich nadziei) spowodowały, że tyskiej drużynie nie udało się pokonać Lowlanders w żadnym z dwóch pojedynków, przez co nie weszła ona do Polish Bowl. W tym sezonie “Sokoły” w obronie postawiły więc na sprawdzoną jakość i w tej formacji do braci Sikora dołączy dobrze znany wszystkim kibicom Falcons LaParish Lewis. Ten DB, mogący również w razie potrzeby zagrać jako skrzydłowy, na pewno wniesie grę secondary na wyższy poziom, a o jego dyspozycję sympatycy nie powinni się obawiać.

Wątpliwości można mieć natomiast patrząc na ofensywę “Sokołów”. Na miejscu zostaje jeden z najlepszych biegaczy w Polsce, Jan Szwej, natomiast sporo zamieszania wywołała sytuacja na rozegraniu. Początkowo Falcons zakontraktowali Gabriela Cunninghama, wychowanka Texas Tech oraz New Mexico State (obie drużyny grają w FBS w 1. Dywizji NCAA), jednak zanim zdążył on zagrać choćby jedno spotkanie w nowych barwach jego miejsce zajął wychowanek Kentucky State (2. Dywizja NCAA), Jules St. Ge. Sytuacja jest więc co najmniej dziwna i jeżeli nowy rozgrywający nie wypali, kibice na pewno będą zastanawiać się czy z Cunninghamem nie byłoby lepiej. Jeżeli jednak Jules St. Ge okaże się bardzo dobrym rozgrywającym, Falcons mają szansę powalczyć o mistrzostwo. Podania nowego rozgrywającego łapać będą między innymi dobrze znani WR Tomasz Nowak oraz TE Dominik Niedziela.

Trenerem głównym tyskiej drużyny w nadchodzącym sezonie pozostanie Michał Kołek. “Sokoły” kilka lat temu odważnie postawiły na tego polskiego szkoleniowca i ta długoletnia współpraca przynosi efekty, a z roku na rok widoczny jest postęp organizacji. Dodatkowo, w minionym offseason doszło do zacieśnienia współpracy między Falcons, a Hammers Łaziska Górne, co spowodowało, że do Tychów mogło przejść kilku najbardziej utalentowanych zawodników Hammers, a “Sokoły” wspomogą drużynę z Łazisk swoim sztabem szkoleniowym.

Falcons bez wątpienia mogą być wymieniani jako jedni z faworytów do tytułu. Mocny polski skład, wzmocniony dodatkowo ciekawymi importami może być bardzo ciężkim zespołem do pokonania. Kluczową sprawą wydaje się jednak postawa nowego rozgrywającego, która na chwilę obecną pozostaje wielką niewiadomą, a sympatycy Falcons muszą liczyć na to, że będzie ona zdecydowanie lepsza niż postawa Nikolasa Górnego w minionym sezonie.

Profil drużyny dostępny jest również na naszej stronie pod adresem – https://halftime.pl/klub/tychy-falcons/

Leave a Reply

Translate »