Tylko trener – prawdziwy lider, stworzy drużynę mistrzów

Każdy zawodnik powinien mieć taki sam cel-osiągać najlepsze wyniki, na jakie go stać. Rolą trenera, jest wydobycie z gracza maksymalnych jego możliwości. Aby tak się stało zawodnik powinien być nastawiony na nieustanne uczenie się. Aby osiągnąć taki stan, trzeba, aby zawodnicy wychodzili na boisko przygotowani psychicznie i fizycznie. Nie od dziś mówi się, że mecze wygrywa się na treningu, to wtedy trzeba w pełni zaangażować się w rywalizację i wszystkie ćwiczenia.

Ważne jest, aby skupić się na szczegółach – odpowiednim szlifowaniu wielu umiejętności. Zawodnicy powinni być świadomi wszystkich elementów, które mogą mieć wpływ na formę. Sztab szkoleniowy powinien dokładać wszelkich starań, żeby zawodnicy na treningach dawali z siebie 100% podchodzili do ćwiczeń tak samo skoncentrowani, jak podczas rywalizacji w trakcie meczu. Tylko kiedy trenuje się w sposób mistrzowski można osiągać mistrzowskie rezultaty w rywalizacji sportowej. Poziom gry zależy od jakości treningu, jego intensywności i objętości oraz podejścia indywidualnego każdego gracza. Aby rozwijać się, należy mieć odpowiednie nastawienie, samodyscyplinę.

Jeżeli nie stajesz się lepszym zawodnikiem stajesz się gorszym zawodnikiem, te znamienne słowa wypowiedziane przez amerykańskiego trenera Pata Rileya powinny przyświecać każdemu profesjonalnemu sportowcowi. Zasada nieustannego uczenia się wiąże się z wysokimi wymaganiami, jakie trenerzy powinni stawiać swoim podopiecznym. Zawodnicy nastawieni na sukces będą dobrze reagować na takich trenerów, którzy mają wobec nich wysokie wymagania, jednocześnie wierząc w ich możliwości. Osiągane rezultaty zależą w dużej mierze od oczekiwań, jakie trener formułuje wobec swoich podopiecznych. Zawodnik, któremu trener stawia wysokie wymagania będzie osiągał lepsze wyniki, niż ten zawodnik, od którego trener nie oczekuje zbyt wiele.

Wielcy trenerzy tym różnią się od pozostałych, że oczekują od swoich zawodników więcej niż sami sportowcy oczekują od siebie.

Jeżeli jako zawodnik lub trener chcesz osiągać wybitne cele musisz posiadać wiele cech prawdziwych mistrzów. Przedstawiam Ci moją listę, spójrz na nią uczciwym okiem i zastanów się, nad jakimi cechami musisz popracować.

Cechy mistrzów sportowych:

1. Odważny – potrafi zaryzykować w trudnych momentach
2. Optymista – wierzy w powodzenie i końcowy sukces
3. Zdeterminowany – ma wewnętrzną motywacje do pracy
4. Zorganizowany – potrafi zaplanować swoje cele i działania
5. Pewny siebie – potrafi wykorzystać i pokazać swoje atuty
6. Otwarty na doświadczenia – czerpie wiedzę od innych, uwagi traktuje jako pomoc
7. Sprytny – potrafi ze słabości uczynić atuty
8. Ułożony – ma wypracowane rytuały w grze
9. Opanowany – potrafi kontrolować swoje emocje
10. Refleksyjny – analizuje swoje porażki
11. Pasjonat – wykazuje pasje i radość podczas działania
12. Ambitny – wymaga od siebie więcej niż od innych
13. Waleczny – nie poddaje się w trudnych momentach
14. Uparty – wytrwale dąży do celu
15. Zmotywowany – wie dlaczego robi to co robi
16. Efektywny – pracuje na 100%
17. Skoncentrowany – potrafi skupić się na określonym zadaniu
18. Skrupulatny – zwraca uwagę na szczegóły
19. Dociekliwy – nieustannie zwiększa swoją świadomość
20. Pracowity – ciężka praca daję satysfakcję
21. Systematyczny – wykonuje swoją pracę regularnie
22. Konsekwentny – bez względu na okoliczności realizuje swoje cele
23. Profesjonalista – dąży do idealnego wykonania czynności.

Droga na szczyt jest trudna, ale utrzymanie się na nim jest jeszcze trudniejsze. Niezależnie czy jesteś zawodnikiem czy trenerem pamiętaj mistrzem się staje, a nie rodzi. Każdy trener, który chce mieć mistrzowski zespół musi umiejętnie nim zarządzać. Aby wychować mistrzów potrzeba odpowiedniego trenera kogoś w rodzaju mentora, który będzie rozwijał potencjał zawodnika i zwracał mu uwagę nie tylko na postawę podczas treningu, ale również styl życia i wartości w życiu codziennym. Trener powinien zwracać uwagę na:

  • Pasję do tego co się robi
  • Nastawienie na ciągłe doskonalenie się
  • Spójność, wymaganie od innych, tego czego wymagamy od siebie
  • Podkreślenie ducha drużyny, nikt nie znajduje się ponad grupą
  • Praca, dużo pracy
  • Komunikacja i empatia, decydujące kompetencje
  • Przystosowanie się do sytuacji, staranie się, by w każdej chwili, w każdych okolicznościach dostrzec coś pozytywnego
  • Charyzma, kluczowy aspekt w społeczności, w której trudno jest zwrócić uwagę

Takie liderowanie i kierowanie drużyną w sposób globalny z uwzględnieniem wielu aspektów, które mają wpływ na rozwój zawodników, to jedyna droga do tego, aby stworzyć drużynę mistrzów.

autor: Paweł Drużek

Leave a Reply

Translate »