Wynikologia 1. kolejki LFA1

W miniony weekend zainaugurowaliśmy 15., prawdopodobnie najbardziej wyczekiwany, sezon futbolu amerykańskiego najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce. Spotykania w Białymstoku, Tychach oraz Warszawie doprowadziły do pierwszych niespodzianek, przetasowań i emocji w tabeli LFA1. Spójrzmy jednak z historycznego punktu widzenia na wyniki pierwszej kolejki polskiej ligi.

Lowlanders Białystok 38-14 Silesia Rebels

W sobotę od Polish Bowl XIV minęły 434 dni, pierwszy mecz sezonu 2020 był jednocześnie 501. w historii pierwszego szczebla rozgrywek w Polsce. Wynik 38-14 można powiedzieć, że wyjątkowy, pojawiający się po raz pierwszy na naszych boiskach- nie tylko w pierwszej lidze, ale również w niższych dywizjach oraz meczach „ósemek”, „dziewiątek” i juniorów- dał pierwszą wygraną w sezonie zespołowi z Podlasia.

Tychy Falcons 0-51 Panthers Wrocław

Gdy spotkanie w Białymstoku dobiegało końca, na boisko w Tychach wbiegały drużyny Falcons i Panthers. Zakończone ostatecznie wynikiem 0-51 spotkanie, okazało się drugim meczem w historii pierwszej ligi z takim końcowym rezultatem na tablicy, oba wygrane przez Panthers Wrocław, 2. kwietnia 2016 rozprawili się z Husarią Szczecin w TopLidze. Natomiast gdy zejdziemy do niższych dywizji rezultat 51-0 lub 0-51 jest już zdecydowanie bardziej popularny, nie jest on nowością także dla tyskich Sokołów, gdyż 23 lipca 2011 przegrali oni 0-51 z Kraków Knights w ramach sezonu zasadniczego PLFA 2.

To spotkanie było także pierwszym od 17. czerwca 2018 meczem, w którym Panthers nie stracili ani jednego punktu. 39 do zera pokonali wtedy… Tychy Falcons we Wrocławiu na boisku przy ulicy Sztabowej.

Warsaw Mets 7-17 Bydgoszcz Archers

Rezultat 7-17 także nigdy nie został zarejestrowany w historii na najwyższym szczeblu rozgrywek. Przed ostatnią niedzielą byliśmy go w stanie obejrzeć na polskich boiskach tylko raz, w zeszłym roku podczas małych derbów Dolnego Śląska 8. czerwca 2019, kiedy to gospodarze Jaguars Kąty Wrocławskie ulegli Miners Wałbrzych właśnie 7-17 w ramach 3. kolejki LFA2. To spotkanie było za razem debiutem zespołu Bydgoszcz Archers w najwyższej klasie ligowej w Polsce, powitanie z rozgrywkami o Mistrzostwo Polskie- jak widać bardzo udane.

Wielkie podziękowania dla Kamila Ptaszkiewicza, z którego pracy niejednokrotnie korzystam w ramach badania historii futbolu amerykańskiego w Polsce.

Jakub Mateusz Łach

foto: Silesia Rebels