Wynikologia 4. i 5. kolejki LFA1

Przez ostatnie dwa weekend odbyły się 4 spotkania 1. Ligi Futbolu Amerykańskiego. Dwa mecze zakończyły się wynikami do zera, natomiast dwa kolejne wywołały wiele emocji trwających do ostatnich minut czwartej kwarty.

Warsaw Mets (po tym meczu 0-3) 0-25 Lowlanders Białystok (po tym meczu 3-0)

Wynik, jakim zakończyło się to spotkanie nie był jeszcze notowany w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce. Wydaje się dość dziwne, szczególnie biorąc pod uwagę, że to 138 (z 508 wszystkich) z zerowym dorobkiem punktowym jednej ze stron. Drużyna z Podlasia zachowała czyste konto po raz pierwszy od 1. czerwca zeszłego roku, pokonali wtedy 48-0 Wilki Łódzkie w 10. serii spotkań LFA1. Jeśli natomiast prześledzimy tylko spotkania wyjazdowe, w których Lowlanders nie tracili punktu to cofniemy się do 3. kolejki sezonu 2018 i meczu w Wyszkowie, gdzie pokonali oni lokalnych Rhinos 0:55.

Archers Bydgoszcz (2-1) 29-28 Silesia Rebels (0-4)

Co ciekawe taki rezultat nigdy nie miał miejsca w historii polskiego futbolu amerykańskiego. Mecz zakończony różnicą tylko jednego punktu był pierwszym spotkaniem w najwyższej lidze od czasu Polish Bowl XIII pomiędzy Panthers Wrocław a Lowlanders Białystok z 21. lipca 2018, jak wiemy Ludzie z Nizin wygrali wtedy 14:13 i zgarnęli swoje jedyne jak dotąd Mistrzostwo Polski. Gdybyśmy natomiast chcieli znaleźć tak emocjonujące spotkanie, które nie odbyło się w ramach fazy play-off, to należałoby poszukać w meczach drugiej rundy sezonu zasadniczego rozgrywanego w ramach TopLigi PLFA. 5 czerwca 2016 w Białymstoku Lowlanders ulegli Seahawks Gdynia 20:21.

Tychy Falcons (2-2) 32-44 Lowlanders Białystok (4-0)

Nie będzie to chyba niespodzianką, gdy napiszę że takiego wyniku także pierwsza liga oraz niższe klasy jak dotąd nie widziały. Szukanie meczu, w którym aktualny Wicemistrz Polski traci co najmniej 32 punkty nie jest trudne, wystarczy wrócić pamięcią do zeszłorocznego meczu z Panthers. Dlatego utrudnijmy zadanie i postarajmy się znaleźć spotkanie, w którym pierwsza drużyna Lowlanders straciła 32 lub więcej punktów, jednocześnie wygrywając całe zawody. Te poszukiwania cofają nas do 23. maja 2015 i meczu z Warsaw Sharks w Warszawie, kiedy to Lowlanders wygrali wynikiem 46:33 w ramach sezonu zasadniczego TopLigi.

Panthers Wrocław (3-0) 62-0 Warsaw Mets (0-4)

W ostatnim omawianym wyniku następuje niespodzianka. 62-0 to jeden z najpopularniejszych spotykanych rezultatów w futbolowej Ekstraklasie, o to przypomnienie wszystkich czterech takich meczów:

Natomiast Warsaw Mets notują 3 mecz z rzędu bez zdobytych punktów. Nie jest to sytuacja bez precedensu, wystarczy wziąć najnowsze wyniki Wieliczki Dragons z LFA9. W pierwszej lidze w takiej sytuacji byli ostatni raz Wrocław Outlaws 3 lata temu, którzy zanotowali taką serię spotkań bez zdobytych punktów:

Jakub Mateusz Łach

Translate »