Zmiana formatu rozgrywek LFA2

Jako, że drugi sezon LFA1 zbliża się do nas wielkimi krokami dostajemy wiele informacji ligowych. Zmiany kadrowe, nowe drużyny czy chociażby zmiana formatu rozgrywek. Właśnie nad tym ostatnim aspektem chciałbym się nieco pochylić.

Liga LFA2 powiększyła się w stosunku do przewidywanego pierwowzoru o dwa zespoły, Hammers Łaziska Górne oraz Armadę Szczecin, co poskutkowało wydłużeniem sezonu regularnego za porozumieniem drużyn z 6 do 8 meczów. Z pewnością oznacza to dla klubów wyzwania w postaci większych kosztów, czy chociażby działań logistycznych związanych z meczami wyjazdowymi. Więcej spotkań to również promocja futbolu w naszym kraju, co oznacza dla drużyn szanse na pozyskanie sponsorów, jest to kluczowe dla mniejszych klubów zwłaszcza tych debiutujących w LFA2, ponieważ koszty ligowe wzrastają prawie trzykrotnie w porównaniu z ligą rozwojową LFA9.

Wydłużenie sezonu o ponad 33% wymaga od drużyn tzw. głębokości składu meczowego, bo jak wiemy liczby nie kłamią, a zwiększenie ilości meczów zwiękasz również prawdopodobieństwo kontuzji (oczywiście wszystkim zawodnikom życzymy zdrowia!). Więcej spotkań to także więcej minut czasu boiskowego, a to daje trenerom duże możliwości rotowania składu dzięki czemu więcej szans mogą dostać nowi zawodnicy, ale także zwiększy się zgranie drużyn.

Taki format rozgrywek będzie największym wyzwaniem dla klubów debiutujących w LFA2, które nie grały wcześniej w jedenastoosobową odminę futbolu. Dla porównania w 2018 roku kluby w LFA9 w rundzie zasadniczej rozegrały tylko 4 mecze, więc nowa liga wydłuża to aż dwukrotnie. Dokładając do tego fakt, że z każdym przeciwnikiem będzie rozgrywany również rewanż, nowy sezon będzie stanowił duży test dla klubów przystępujących do rozgrywek.

„Zmiana z 6 drużyn na 8, wydaje mi się korzystna dla rozwoju drużyn. Fakt że minusami są między innymi większe koszty sezonu, niektóre drużyny pewnie będą borykać się z kontuzjami ale na pewno największym plusem jest ogranie zawodników. Przy tej ilości meczy większość trenerów będzie musiała wykorzystać większą ilość zawodników przez co korzystanie wpłynie na rozwój. Dodatkowo na pewno większą ilość meczy powoduje zwrot zainteresowania w danym mieście, możliwość pokazania się sponsorów itd. nasze oczekiwania są jasne, pewnie jak dla każdej drużyny w lidze – gra w play-offach, to jest cel minimum, a co przyniesie sezon to przekonamy się z czasem”trener Hammers Łaziska Górne Aksel Kocyła.

„Jako Jaguars debiutujemy w lfa2 więc ciężko nam porównać wariant 8 spotkań vs. Wariant 6 spotkań w sezonie zasadniczym. Więcej meczów to większe koszty dla drużyny i konieczność posiadania szerokiego rostera. Ale więcej meczów to więcej futbolu, a przeciez po to trenujemy. Już w LFA9 mieliśmy dalekie wyjazdy do Gdańska czy Szczecina więc jesteśmy świadomi jaki budżet musimy zabezpieczyć na sezon. Lfa2 wymaga potrojenia budżetu z lfa9 ale dzięki wsparcia Gminy Kąty Wrocławskie i sponsorów jesteśmy gotowi na rozpoczęcie sezonu. W naszym debiucie w lfa2 trafiliśmy na wymagających przeciwników ale postaramy się walczyć o zwycięstwo każdym kolejnym spotkaniu.”reprezentant Jaguars Kąty Wrocławskie Mariusz Chwastyk.

„Będzie to debiut BLG w LFA2 więc nie mogę porównać poprzedniego sezonu w stosunku do zmiany 6 na 8 meczów. W ciągu ostatniego roku w LFA9 rozegraliśmy 4 spotkania rundy zasadniczej. Nowy 8 meczowy sezon prezentuje wielkie wyzwanie. Będzie on trwał ponad 3 miesiące. Głębokość składu drużyny staję się dużym problemem biorąc pod uwagę większą ilość spotkań, gdyż kontuzje zawsze są częścią sezonu”trener Białych Lwów Gdańsk Mike Ricci

Na sezon LFA2 niestety będziemy musieli jeszcze poczekać, za to najwyższa liga LFA1 już za pasem.

Z pewnością czekają nas wielkie futbolowe igrzyska!

JULIUSZ DUMARA

Comments (2)

  1. O ile robicie super robotę, o tyle błagam Was, zacznijcie robić korektę na poziomie… Przykłady: „lfa2, Lfa2, LFA9” – trzy razy inny zapis? Albo: „wariant 8 spotkań vs. Wariant 6”, oraz: „przeciez”, czy interpunkcja: „jesteśmy świadomi jaki budżet”. Oczy bolą, niemniej życzę ciągłego rozwoju, robicie super robotę!

  2. oj tam, już nie bądź taki surowy w ocenie ekipy halftime.
    Wszytko musi się dotrzeć aby zacząć perfekcyjnie funkcjonować 🙂
    Jest na to rada pisać jeszcze więcej artykułów bo to dobry trening!
    Pozdrawiam.

Leave a Reply

Translate »