Znamy system rozgrywkowy Topligi, Rosjanie ponownie zagrają w PLFA 8

Na niespełna dwa tygodnie przed startem Topligi poznaliśmy szczegółowy system rozgrywkowy w rywali o mistrzostwo Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego. W sezonie 2018 o tytuł powalczy osiem klubów. Mamy już także sporo informacji dotyczących pozostałych rozgrywek pod egidą PLFA.

W tym roku zdecydowano się podzielić Topligę na dwie grupy – Północną i Południową. Znacznie silniejsza jest ta pierwsza, co widać zresztą po przyjętym systemie rozgrywkowym. Z północy, w której rywalizują Warsaw Eagles, Kozły Poznań, Husaria Szczecin i Monarchs Ząbki, dwie najlepsze ekipy zanotują bezpośredni awans do półfinałów i czeka je jeszcze bezpośrednie starcie o najwyższe rozstawienie. Pozostałe dwie drużyny zmierzą się z klubami z południa o dzikie karty. Nawet wygranie Grupy Południowej, w której zobaczymy w tym sezonie Zagłębie Steelers, Kraków Tigers, Mustangs Płock i Hammers Łaziska Górne, nie gwarantuje więc udziału w meczu półfinałowym, a dwie najsłabsze ekipy zakończą grę już po sezonie zasadniczym.

Kampania 2018 zostanie zainaugurowana w sobotę 24 marca spotkaniami klubów z północy. Do Szczecina zawitają stołeczne „Orły”, natomiast podwarszawscy Monarchs pokuszą się o pierwszą w swojej krótkiej historii wygraną, na boisku w Poznaniu. Sezon zasadniczy zakończy się 10 czerwca, a tydzień później będziemy świadkami walki o dzikie karty, które ostatecznie ustalą pary półfinałowe. XIII SuperFinał odbędzie się 21 lipca. Jego lokalizacja nie jest jeszcze znana.

Topliga to w tym roku jedyne rozgrywki pod egidą PLFA, w których będziemy oglądać seniorskie „jedenastki”. Znamy już także terminarz pozostałych lig. W PLFA 8 najciekawszą informacją jest fakt, że na polskich boiskach ponownie zobaczymy Kaliningrad Amber Hawks. Rosjanie w naszym kraju rywalizowali już w sezonie 2015. Wówczas w tych samych rozgrywkach przeszli bez porażki przez Grupę Północną. W turnieju finałowym nie dopisało im szczęście i musieli zadowolić się miejscem tuż za podium. W tym sezonie ich rywalami na północy będą obrońcy tytułu – Husaria B oraz Bydgoszcz Archers, których seniorzy zdecydowali się zrezygnować z klasycznej, jedenastoosobowej odmiany futbolu i przystąpić do rozgrywek PLFA 8. W Grupie Centralnej mamy natomiast same zespoły rezerw topligowych klubów, bowiem o awans do kolejnej fazy powalczą Warsaw Eagles B, Monarchs Ząbki B i Kozły Poznań B. Na południu zmierzą się między sobą natomiast Warriors Lubin, Bielawa Snakes i Żagań Shadows. Sezon „ósemek” startuje 18 sierpnia i zostanie zwieńczony finałem 28 października. W tym przypadku wiemy już nawet, gdzie odbędzie się decydujące starcie. O złoto PLFA 8 kluby powalczą na stadionie w Bydgoszczy.

Jako drugie po Toplidze wystartują rozgrywki PLFA J-8. Sezon rozpocznie się 27 maja turniejami grupowymi w Warszawie (Monarchs, Eagles, Mustangs) i Szczecinie (Husaria, Archers, Kozły). 2 czerwca odbędzie się turniej dla północy w Poznaniu, a tydzień później ekipy z południa wystąpią w Płocku. Na weekend 23/24 czerwca zaplanowane są natomiast ostatnie grupowe turnieje w Bydgoszczy i Ząbkach. Stolicą rozgrywek ośmioosobowych będzie w tym roku Bydgoszcz, ponieważ tam odbędzie się także rywalizacja finałowa juniorskich „ósemek” (8 lipca).

PLFA J-11 rozpocznie się 19 sierpnia i tam również będziemy świadkami rywalizacji sześciu zespołów. W Grupie Północnej wystartują Kozły, Archers i Husaria, natomiast w Południowej Eagles, Mustangs i Monarchs. Finał odbędzie się 11 listopada w dniu Narodowego Święta Niepodległości w… Bydgoszczy, która na pewno nie będzie mogła w tym roku narzekać na brak futbolowych wrażeń.

Leave a Reply

Translate »